Kira artışı nasıl hesaplanır

Ersoy Toptaş
Ekonomist / Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde, bir şirketin Finans bölümünde çalıştı.

Kiracı ve ev sahiplerinin anlaşmazlık yaşadığı durumlardan bir tanesi de kira artışının nasıl yapılacağı konusudur.

Kira artışlarının nasıl yapılacağı konusunda birçok kiracı ve ev sahibinin yetersiz bilgi ile hareket ettiği görülmektedir.Aslında yasalar çerçevesinde kira sözleşmelerinde artış oranın nasıl hesaplanacağı ve arttırılacağı belirlenmiştir.

18 Ocak 2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan kanun değişikliği ile kira sözleşmesi yenilemesinde en fazla yapılabilecek zam oranı “TÜFE 12 aylık ortalama” olarak değiştirildi.

Bu kanun değişikliğinin anlamı şu ; Kira artış oranı ev sahibi ve kiracının anlaşmasına göre (TÜFE 12 aylık ortalamayı geçmemek şartı ile) belirlenir.

Kira Artışı Hesaplama

Ev sahibi kira sözleşmesi yenilenmesi durumunda sözleşme yapılacağı tarihte geçerli olan TÜFE 12 Aylık ortalamasının üzerinde bir zam oranı ile sözleşmenin yenilenmesini talep edemez.

Peki Nedir Bu TÜFE 12 Aylık Ortalama

Türkiye İstatistik Kurumu, her ay düzenli olarak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisini yayınlamaktadır. Yıllık enflasyon değerindeki değişimi ölçmek için kullanılır. Türkiye İstatistik Kurumu sayfasından her ayın ilk haftası bu veriyi kontrol edebilirsiniz.

Yazının Devamı İçin Tıklayınız : Kira Artışı Nasıl Yapılır ?

Yorumunuz