En Uygun Kredi Veren Bankayı Nasıl Bulurum?

izmir foçada en uygun kredi veren banka
izmir foçada en uygun kredi veren banka

Kredi kullanmak günümüzde artık korkulan bir durum olmaktan çıkıp orta ya da uzun vadeli planlarımızı gerçekleştirebilmek veya acil nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için sık sık başvurduğumuz bir yol oldu. Bankalar da böyle bir dünyada çeşitli kampanyalar ve ürünler ile kredi başvurusu yapmak isteyenler için en uygun imkânlarını sunmaya çalışıyorlar. Bu çeşitlilik avantajlı olmakla birlikte daha önce hiç kredi başvurusunda bulunmamış ya da uzun süredir kredi kullanmamış kişiler için kafa karıştırıcı olabiliyor.

En Uygun Kredi Veren Bankayı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kredi karşılaştırma işlemini yaparken öncelikle bilmeniz gereken, ihtiyaç ve taşıt kredilerinde 48 ay, konut kredilerinde ise bazı istisnalar dışında maksimum 120 ay vade yapılabiliyor. Hesaplamalarınızı öncelikle bu vadeleri göz önüne alarak yapmalısınız. Çünkü ihtiyaç kredisi, konut kredisi veya taşıt kredisi fark etmeksizin, her şeyden önce bir kredinin en uygun kredi olup olmadığı, sizin beklentinize, ihtiyaç tutarınıza ve tabi ki ödeme gücünüze bağlıdır. Aynı zamanda banka fiyatlamaları birçok bankada şube bazında da değişebilir. Bu nedenle şube bazında görüşüp kişiye özel fiyat talep etmeniz faydalı olacaktır.

Bir kredinin en uygun kredi olup olmaması tüketicilere göre değişmekle birlikte değişmeyen bazı doğrular da vardır. Bunlar;

 1. Masrafsız kredi tercih ediyorsanız: Masraflar kredi tutarından düşülmeden hesabınıza yatsın isteyebilirsiniz. Ancak burada bilmelisiniz ki masrafsız kredi seçeneği, aynı zamanda yüksek faizli kredi seçeneği demektir. İstisnai kampanyalar haricinde bu kural değişmez.
 2. Düşük faizli kredi tercih ediyorsanız: Düşük faiz tercih etmeniz durumunda ek masraflar, ödeme şartları ve vade uzadığı için toplam maliyet daha da artacaktır.
 3. Düşük taksitli kredi tercih ediyorsanız: Düşük taksit tutarları sizin için daha uygunsa da bu defa vadeler uzayıp aylık faizler toplam faiz maliyetine ekleneceği için çok da uygun bir kredi olmayacaktır.

En Uygun Kredi Veren Bankayı Bulmak için Kontrol Listesi 

Herhangi bir kredi kullanmadan önce mutlaka aşağıdaki soruları sorun ve cevaplarını değerlendirin!

 1. İstediğim kredi ödeme vadesini hangi bankalar sunuyor?
 2. Alacağım kredi masrafsız mı, düşük faizli mi yoksa düşük taksitli mi olması benim için avantajlı?
 3. Kamu bankası mı, özel banka mı, katılım bankası mı tercih edeceğim?
 4. Bankaların tüm kampanyaları ile ilgili bilgi aldım mı?
 5. Aktif olarak çalıştığım bankalardan (maaş bankası, kredi kartı ya da hesap kartı olan (bankalar) teklif aldım mı?
 6. Kredi almayı düşündüğüm bankanın birkaç şubesinden fiyat aldım mı?
 7. Bana uygun çeşitli ödeme planı sunuyorlar mı?
 8. Kredi masrafları arasında ne kadar fark var?
 9. Sigorta masraflarında hangi banka en uygun teklifi verdi?
 10. Toplam maliyette hangi banka en uygun?
 11. Bana özel ekstra avantaj sunan bir banka var mı?