Ersoy İntersection adını verdiğim Osilatör’ den bahsedeceğim. Hayatımda her zaman kesişmelerin büyük bir önemi olduğunu düşünürüm.

Mutlaka ama mutlaka hayatınızın bir kesimini ele alıp incelediğinizde yaşadığınız olgular ve olaylar ile ilgili kesişmeler olduğunu fark edeceksiniz. Siz hiç bir anlam yüklemesi yapamasanız bile belirli dönemlerde mutlaka bir anlam taşıyordur.

Finansal varlıkları da canlı bir organizma gibi düşünmek gerekir, bu varlıkları yöneten neticede insanlar ve toplumdur. Belirli bir zaman diliminde yaşanan ortalama kesişmeleri karar verme noktasıdır, çelişki noktasıdır.

Analiz ve İnceleme yapanlar bilir;  Sma, Ema, Dema vs. çoğaltılabilir bir çok hareketli ortalama vardır. Bunlar birbirlerinin türevidir. Ben inceleme yapmak için “SMA” basit hareketli ortalama ile ilgili kesişmeleri inceledim. Aşağıdaki formül ile bunu açıklayalım,

İntersection

Study(“Ersoy-İntersection”)

plot(close,title=”Close”) short = sma(close,1) long = sma(close,21) plot(short, color = lime,title=”Short”,style = areabr) plot(long, color = red,title=”long”,style =areabr) plot(cross(short, long) ? long : na,color=blue,style = cross, linewidth = 3,title=”Kesişme”) src = close, len = 1 out = sma(src, len) out1 = security(tickerid, ‘D’, out) plot(out1,color=blue,title=”Günlük-Days”,linewidth = 3) out2 = security(tickerid, ‘W’, out) plot(out2,color=red,title=”Haftalık-Weekly”,linewidth = 3) out3 = security(tickerid, ‘M’, out) plot(out3,color=lime,title=”Aylık-Mountly”,linewidth = 3)

Yukarıdaki çalışma 1 ve 21 Günlük “SMA” kapanış fiyatlarının Kesişmesinin çalışmasıdır. Aşağıdaki grafikte USDJPY paritesi üzerinde bir deneme yapılmış. Ama herzaman olduğu gibi fiyat ortalamarı değiştikçe bu osilatörde belli bir muddet sonra sağlıklı bilgi verememiştir. Bunun için Kısa ve Uzun gün sayılarında artış yada azalış yapılması gerekmektedir.  1 ve 21 Gün sayıları, 13 ve 34, 21 ve 55 gibi sayılar ile değiştirilmelidir. Bu formul ve çalışmayı, Yurtdışında faaliyet gösteren ve dünyada çoğu yatırımcı ve ekonomistin kullandığı tanınmış bir site olan “Tradingview” sitesinde yayınladım.Bir çok kişi tarafından aktif olarak kullanılmaktadır, hatta birçok kesimden telefon ve mail yazışmaları tarafıma yapılmakta olup ücretsiz olarak paylaşıma açtığım bu indikatörün ABONELİK ve SATIŞ vs yöntemler ile ücretli kullanım haline getirilmesi için teklifler geldi. Ancak amacımın tamamen bilgi paylaşımı olduğunu belirttikten sonra anlayışla karşılasalar bile yurt dışında bazı firmaların bunu yazılıma dökerek satış yaptığı kulağıma geliyor. Ersoy İntersection Osilatörünün bu şekilde kullanılması  Kesinlikle tarafımca uygun karşılanmamaktadır.

Yorumunuz