07 Mart Pazartesi günü Eurogroup Toplantısı (Yunanistan) yapılacak, bu grubun ne olduğunu, toplantılarda genel olarak neler konuşulduğunu kimlerin üye olduğu nasıl kurulduğu ve son olarak pazartesi günü yapılacak olan toplantıda gündemin neler olduğundan bahsedeceğim.

Toplantıya,  Avrupa Birliği Para birimine ortak olan 19 Ülkenin maliye bakanı katılıyor.

Avrupa Birliğine üye olan ülke sayısı 28 dir. Ancak 19 üye ülke EUR para birimini kullanıyor. Bu nedenle toplantıya katılan maliye bakanları EUR para birimini kullanan ülkelerdir.

Euro konularında bir politika birlikteliği ve koordinasyonu oluşturulması amacı ile Fransa’ nın talebi üzerine ve Avrupa Konseyinin onaylaması ile ilk toplantısını 4 Haziran 1998 tarihinde Lüksemburg da yapmıştır.

Grubun şimdiki başkanı Hollandalı politikacı Jeroen Dijsselbloem dir. 13 Temmuz 2015 tarihinde başkanlığa ikinci kez seçilmiştir.

Başkanlığın görev süresi 2,5 senedir. ECOFİN(Economic and Financial Affairs Council configuration), Avrupa Birliğine üye olan ülkelerin Ekonomik ve Mali İşler Konseyini oluşturduğu bir yapı olup EuroGroup sadece Euro para birimini kullanan ülkelerin oluşturduğu bir oluşumdur.  Grup Hesap verilebilirlik ve şeffaf olup olmadığı konusunda bir takım eleştirilere maruz kalmaktadır.

Gündem Maddeleri

 • Yunanistan
 • Kıbrıs
 • Bütçe ile ilgili taslak planlar
 • Karşılaştırmalı – Eurogroup konulu görüşmeler
 • Şeffaflık

Yunanistan‘ ın Üçüncü Ekonomik uyum programının sürekliliğini sağlamak amacıyla görüş alışverişinde bulunacakları Eurogroup Toplantısı  ‘  İlk Gözden geçirme sürecinin tamamlandığı bir toplantı olacak. Ayrıca emeklilik sistemi, Mali strateji reformu, takipteki krediler vb. konular ele alınacak.

Yunanistan’ı kurtarma paketi planı 19 Ağustos 2015 tarihinde başlamış olup,  20 Ağustos 2018 tarihine kadar bu plan üzerinde çalışılması düşünülüyor.Mali yardım programı kapsamında Yunanistan’a € 86.000.000.000 civarında Avrupa İstikrar Mekanizması (European Stability Mechanism) tarafından para yardımı sağlanmaktadır.

Yunanistan programının kilit noktaları

 • Mali sürdürülebilirliği sağlamak
 • Finansal istikrarın Korunması
 • Uygulanabilir reformlar ve İstihdam
 • Kamu sektörünün modernize edilmesi

Yunanistan’ dan beklenen hedef Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ‘ nın %3,5 hedefine ulaşması ve bunu yıllar itibariyle sırasıyla

 • 2015 yılında -0.25%
 • 2016 içinde% 0,5
 • 2017 yılında% 1.75
 • 2018 yılında% 3,5

Olacak şekilde gerçekleştirmesi öngörülüyor.Finansal istikrarın korunması amacıyla 2015 yılında,  Avrupa İstikrar mekanizması tarafından yunan bankalarına parasal destek verilmişti.

Kıbrıs Konusu

Avrupa Komisyonu (AK),  Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) son olarak 2 Nisan 2013 tarihinde Kıbrıslı yetkililerle Ekonomik Uyum Programı üzerinde anlaştılar.

Program dönemi 2013-2016 kapsamaktadır.  Program 31 Mart 2016 Tarihinde sona erecek.Program dan çıkış süreci ile ilgili görüş alışverişinde bulunacaklar.

Bütçe ile ilgili taslak planlar 4 Şubat 2016 Tarihin de Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan KIŞ 2016 Avrupa ekonomi tahminleri ile ilgili ve EURO Bölgesi bütçe durumunu konuşacaklar Karşılaştırmalı – Eurogroup konulu görüşmeler Bu konunun odak noktası durumu iyi ülkeler ile kıyaslamalar yapılarak EUR Bölgesi ekonomilerinin rekabet gücünü artırmaya ve daha fazla yakınlaşmaya yönelik konulara ağırlık veriliyor.

Şeffaflık Maliye bakanları Eurogroup toplantılarının şeffaflığı konusunda görüşlerini açıklayacaklar Uluslararası Para Fonu iletişim departmanı yöneticisi Gerry Rice  Mart 2016 Tarihinde yaptığı IMF basın toplantısında Bir gazeteci’ nin ;

IMF’ye göre, Yunanistan bu ay sonuna kadar gerekli ödemeleri yapması mümkün olmayacaktır. IMF bu konuda ne yapacak? Ayrıca Yunan maliye bakanı Tsakalotos IMF ‘nin baskıları ile ilgili söylemleri hakkında neler düşünüyorsunuz ? Yunan ekonomisi ile ilgili Avrupa birliği ve IMF arasında görüş farklılıklarımı var ?

Gerry Rice ;

 07 Mart 2016 tarihindeki Euro Grup toplantısından sonra daha fazla şeyler konuşulacağını ve son 5 yıldır IMF ‘ nın Yunanistan’a olağan üstü destek olduğunu söyledi.

07 Mart 2016 günü yapılacak toplantı neden önemli ;

Yunanistan ‘ ın uyum sürecinde olduğu bir dönemde ilk gözden geçirme paketi tamamlanacak. Yani Kurtarma paketi le ilgili ilk sonuçlar konuşulacak daha ilk baştan Yunanistan ile ilgili sorunlar yaşanmaya başlarsa, bu toplantıdan uyum sürecininin işlemediği gibi Yunanistan ile ilgili olumsuz konuşmalar ve sonuçlar çıkarsa EUR Bölgesi çok zor durumda demektir.

Veriler üzerinden gidilecek olursa GSYH verileri incelendiğinde 04 Mart 2016 Tarihin de açıklanan Tahmini Hellenic Republic statistics.gr  rakamlarına göre; Gayri Safi Yurtiçi Hasıla – Nominal değişiklik 2014 Yılı: 177559 2015 Yılı: 176023 Değişim = – %0,9 Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla – Hacimsel Değişiklik 2014 Yılı: 185511 2015 Yılı: 185081 Değişim = -0,2% Karşımıza çıkan bu veriler Yunanistan ‘ ın 2015 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ‘ nın 2014 yılına göre daha iyi gibi gözükmüyor.

Ayrıca IMF ile aralarında problemler yaşandığı görülüyor. Yunanistan ve Avrupa Birliği dünya ekonomisinin gündeminde her daim kalmaya devam edecek gibi.

EURUSD ve DOLAR ENDEKSİ ;

Geçen hafta ABD tarafından açıklanan verilerde İşsizlik haklarına başvurulardaki artış, ile gerilemeye başlayan Dolar Endeksi, Tarım Dışı İstihdam verisi ve İşsizlik Oranı verisinin iyi gelmesine rağmen kötü gelen Ortalama Saatlik Kazançlar verisi ile aşağı yönlü hareketine devam etti.

Bu gerilemenin EUR Grup toplantısı öncesi olması düşündürücü Dolar Endeksi 10 Mart 2016 Tarihi sonrasına kendini hazırlıyor olabilir. 07 Mart 2016 ve 10 Mart 2016 Tarihleri EUR Bölgesi için önemli tarihler olup alınacak kararlar çok önemli Yunanistan ve Kıbrıs konuları ayrıca eur bölgesi Faiz oranı gibi önemli konular bu iki tarihte alınacak.

16 Mart 2016 Tarihinde FED Faiz kararını açıklayacak bu sebeple şu an kısa vadede neyin ne olacağı konusunda fikir oluşturmak zor gibi.

Günlük 

Yunanistan
EURUSD VE DOLAR ENDEKSİ Günlük İnceleme

Yukarıdaki Grafikte Kırmızı hat , Fibonacci %236 seviyesini, Mavi hat 34 günlük ortalamayı ifade ediyor. EURUSD 34 Günlük ortalama baskısı altında ancak kritik 236 seviyesi üstünde kapanış yapmış gözüküyor.

Dolar Endeksi 34 günlük Destek seviyesi üzerinde ancak 236 kritik seviye altında hareket ediyor.

34 Günlük altında ve üstünde hareketler ve kapanışlar her iki varlık içinde kısa vadede önem teşkil ediyor. FED Faiz kararına kadar 10 günlük süre içinde volatilitenin olma ihtimalini güçlendiriyor.

Haftalık 

Yunanistan
EURUSD VE DOLAR ENDEKSİ Haftalık İnceleme

Ancak haftalık grafikte 01 Eylül 2014 tarihindeki en son kesişme sonrası EURUSD üzerindeki baskının arttığı, aradan geçen süre içerisinde Kritik Kırmızı seviyeye yaklaştığı ve mavi destek üstünde konumunu koruduğu görülüyor.

Dolar Endeksi ‘nin hareketleri 01 Eylül 2014 tarihinden bu yana Kritik Kırmızı Seviye üstünde olduğu ancak zaman içerisinde bu seviyeye yaklaştığı görülüyor. Mart ayının önemini ileriki zamanlarda daha iyi anlama fırsatı olacak.

Ekonomik haber ve verilerin takibi sonraki günler hakkında fikir oluşturmamızı kolaylaştırabilir.

Yorumunuz