07-11 Eylül 2015 Makro Görünüm

FED Tarım Dışı İstihdam
FED Tarım Dışı İstihdam

Pazartesi ABD piyasaları tatil. ABD piyasaları, 07 Eylül 2015 Tarihinde işçi günü nedeniyle tatil. Tatil olması sebebi ile genel olarak bu gibi durumlarda likidite az olduğundan, paritelerde sert ve ani hareketler görülebiliyor dikkatli olmakta fayda var.

Ekonomik takvim‘ de Haftanın ilk günü önem derecesi yüksek bir veri gözükmüyor.

Salı günü

sabaha karşı 05.00 sularında Çin tarafından gelecek olan Ticaret Dengesi verisi çok önemli, bilindiği üzere ülkelerin ihracatı ithalatını aşarsa Dış Ticaret Fazlalığı oluşur, ithalatı ihracatını aşarsa Dış Ticaret Açığı oluşur.

Çin son 2 dönemdir Dış Ticaret açığı vermeye başladı bunun da nedenlerini daha önceki yazım da belirtmiştim. Dış Ticaret Açığını kapatabilmek için parasının değerini 3 defa düşürmüştür. Bu verinin kötü gelmesi ile birlikte piyasalarda negatif yönde bir hareket oluşabilir.

Negatif yönde bir veri gelirse YUAN para biriminde düşüş yaşanabilir, pozitif yönde bir veri gelmesi halinde YUAN ‘da yukarı yönde bir hareket görülebilir. Son dönemde ihracat konusunda sıkıntılı günler yaşayan Çin’ in açıklayacağı bu veri ile kısa vadede ne durumda olduğunu göreceğiz. Bu verinin iyi gelme olasılığı şu aşamada zor fakat üç’ üncü defa negatif bir veri açıklaması yapar mı? Düşünmek gerekiyor.

Çarşamba günü

İngiltere’den gelecek olan veri Aylık İmalat Üretimi, Haziran-Temmuz/2015 verileri beklenenin çok altındaydı fakat en son Ağustos/2015 verisi %2, beklenti doğrultusunda geldi. Eylül ayı beklentisi %2. İngilterenin İmalat üretimi artmaya başladı. Çin ‘ nedeniyle beklentiden farklı bir veri gelebilir.

Perşembe günü

Çin tarafından ve İngiltere tarafından gelecek önemli veriler var. Çin, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık)  verisini açıklayacak, bu veri ile mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimler tespit edilerek Enflasyon değişimi ölçülür bu veri son iki aydır beklenti üzerinde geliyor. Beklentinin aşağısında açıklanacak olursa YUAN para biriminde aşağı yönlü bir hareket görülebilir. İngiltere MPC tutanakları ve Faiz oranı kararında beklenti %50, İngiltere 2009 yılından bu tarafa Faiz oranını sabit tutuyor değiştirmedi.

Cuma Günü

Rusya ve ABD ‘ den gelecek veriler var. Rusya, Faiz Oranı konusunda bir açıklama yapacak faiz oranı kararı enflasyon ile bağlantılı olup düşen veya yükselen fiyatları ayarlamak için kullanılan bir araç olduğunu söyleyebiliriz. Faiz artışı yapılır ise para biriminde pozitif yönde bir etki olabilir, Çin devalüasyonun’ dan negatif yönde etkilenen Rusya’ nın şu anda faiz oranı ve yatırımcı beklentisi %11, Ocak/2015 ayından bu tarafa düşme eğilimi gösteriyor. ABD ‘ tarafına bakacak olursak, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) verisini açıklayacak. Haziran/2015 tarihinden bu tarafa beklenti üzerinde gelen bu veri aylık ve yıllık enflasyon rakamı belirlenirken kullanılır. Beklentin üstünde gelmesi halinde USD para biriminde yukarı yönlü bir hareket görülebilir. Bu veri için yatırımcı beklentisi –(01)%

EURUSD ile ilgili Analiz Aşağıdadır.

Yorumunuz