17-21 Ağustos 2015 Makro Görünüm

makro görünüm
makro görünüm

ÇİN

Geçen haftaki ekonomik olaylara baktığımızda ilk göze çarpan Çin ‘in güçlü Yuan baskısından kurtulmak için üst üste 2 kere parasını devalüe etmesi oldu. Zaten Çin ‘ in gözle görülür sıkıntılı olduğu konulardan birincisi parasının değerli olması ikincisi ihracatındaki azalma.

Aslında bu beklenilir bir durumdu Çin ekonomistleri defalarca açıklama yaptılar Avrupa birliğinden talep gelmemesi bizi sıkıntıya sokmaz iç pazarımıza güveniyoruz dediler.

Tabiki iç pazarı harekete geçirmek yani yurt içindeki satışları artırmak için fiyatların aşağıya çekilmesi gerekirdi bunuda parasını devalüe ederek yaptı ithal mallar pahalılaşırken yerli malların fiyatı aşağı çekildi ve böylelikle ihraç edemediği malları ucuzlatma yoluna giderek yurtiçi pazara sürdüler. ÇİN ’devalüasyon’dan sonra iç pazardaki fiyat artışlarını mutlaka kontrol altına almak zorundadır buda diğer ülkelerin ithalatını kısıtlamamak ile olur eğer belli bir süre sonra iç pazardaki fiyat artışlarını talep enflasyonu nedeni ile kontrol altına alamaz ve diğer Ülkelerin Çin’e ithalatını kısıtlama yoluna giderse Çin’in yapmış olduğu devalüasyon ‘un hiçbir anlamı kalmaz ve dış piyasaya mahkûm hale gelir, takip edeceğimiz Çin verileri Yurt içi Satışlar, Tüketici Güven Endeksi, Perakende Satışlar ve Caixin Endeksi iç ekonomi hakkında önemli göstergeler olup izlenilmesinde fayda vardır. Sonuç olarak Çin hem kendi ekonomisini hem de dünya ekonomilerini etkileyecek çok önemli bir karar almıştır. Devalüasyon‘un etkisini belki şimdi değil ama 3-5 ay sonra hissedebiliriz.

 ABD

Güçlü dolar ihracatçı Amerikan iş adamlarını düşündürüyor ithalatçılar ise doların güçlü olmasından gayet memnun. Bir ülke para biriminin değerinin yüksek olması fiyatsal açıdan diğer ülkeler ile rekabetçi olmasına engeldir, paranız değerli olduğundan diğer ülkeler sizden mal alışı yapamaz pahalı olursunuz yani ihraç konusunda sıkıntı çekersiniz, ama paranız değerli olduğundan her ülkeden mal alışı yapabilirsiniz yani ithal edebilirsiniz. Bu durumda FED faiz artışı yapar ve dolar biraz daha değerlenirse Dış Ticaret Açığı büyüme gösterir mi? son yılların en büyük açığı Mayıs/2015 tarihinde -51,37Milyar Dolar açıklandı daha sonra -50,57 Milyar Dolar olarak revize edildi. Ekonomik büyümenin hızlı mı? yavaş mı? ilerlediğinin en iyi takibi Dış Ticaret Açığı verisi ile olur, FED yetkilileri kimi zaman beklenenden hızlı büyüdük, büyüyoruz gibi söylemlerde bulunuyor ancak bazı detay incelemeleri yapıldığında birtakım göstergelerin söylemler ile ters düştüğünü gösteriyoruz. En basit örneği GDP (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) verisi 2 çeyrek üst üste kötü gelmesi demek ekonominin sağlıklı gitmediğini gösterir bu yılın başından itibaren incelediğimizde hakikaten iyi diyebileceğimiz sonuçlar değil ama FED yetkililerine sorarsanız her şey güllük gülistanlık. Faiz artırımını konusunu ayrıca bir bölüm ayırmak istiyorum geriye dönük inceleme yaptığımda başarılı faiz artırımları olmuş ancak Kasım ayında yapılanlar daha etkili olmuş belki bir faiz artırımı olursa ve Kasım ayında yapılırsa hiç şaşırmam.

Avrupa Birliği

Son dönemde Yunanistan meselesi ile gündem de olan AB ‘nin şimdi sesi soluğu çıkmıyor, Yunanistan istatistik kurumu açıklamasına göre Gayri safi Milli Hasıla Nisan-Haziran döneminde 0,8 büyüme kaydedilmiş, Yunanistan beklenenin aksine büyümüş nisan Ayından beri tüm dünyanın kurtarmak için uğraştığı borç batağındaki Yunanistan bu arada büyümüş, kişisel olarak inanmıyorum ancak verilere göre hareket edecek olursak bir algı yönetimi ile Yunanistan konusunu artık gündemden çıkarmak istiyorlar. 19 ağustos ve 20 ağustos tarihleri çok önemli bu tarihlerde çok önemli Amerika verileri ve Yunanistan’a 35 milyar Eur’luk AB desteği verilmesi anlaşması var EURUSD paritesi hareketli ve dalgalı olabilir dikkat etmekte fayda var. EURUSD paritesi ile ilgili bir incelemem oldu grafiği incelemek isterseniz. EURUSD Teknik Analiz adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

EURUSD
EURUSD ANALİZ GRAFİĞİ

Ersoy TOPTAŞ

Yorumunuz