Faiz Artışı Sonrası Dolar

FED Tarım Dışı İstihdam
FED Tarım Dışı İstihdam

Faiz artışından önce USDTRY hareketlerini takip ettiğimiz zaman Günlük olarak karşımıza 144 hareketli ortalamanın çıktığını görüyoruz. Faiz Artışı Sonrası Dolar ‘ın ve bu hareketli ortalamanın öneminden bahsetmiştim. Bu ortalama altında kaldığı sürece aşağı yönlü baskının oluşabileceği, bu ortalama üstündeki hareketlerin şartlar uygun olursa yukarı yönde hareketler oluşturabileceğini düşündüğümü yazmıştım. Aşağıda sadece MAVİ 144 ortalaması bulunmaktadır. 144 HO Başlangıç ve 144 HO Bitiş noktasının Kırmızı Renkli Sonunda Ok işareti olan çizgi ile gösterdim.

FED faiz artışı yaparak daha önce 0 ve 0.25 olan baz puanı 0,25 ve 0,50 olarak belirledi. Fed faiz artışı ne demek ? 

Her zaman karıştırılan bir durum var, Fiyat ve Ortalama arasındaki ilişki. Finansal varlık daha önce iniş / çıkış hareketlerini yaptığı bir fiyat üzerinde daha sonra normal bir seyir izleyebilir çünkü ortalama değişmiş ve artık o fiyatın bir önemi kalmamıştır. Fiyatlar üzerinden yapılan incelemeler görüş alanımızı daraltmaktadır, resme baktığımız zaman fiyat değil şuandaki fiyatın hangi ortalamada olduğunu görmemiz gerekir. Sıkıntı burada başlıyor Çok düştü? Çok yükseldi? Bu gibi incelemeler yanılmamıza sebep olmaktadır. Çok Yükseldi veya Çok Düştü derken alınan kıstaslar genellikle fiyat hareketi olduğundan yanılma payı artmaktadır çünkü o esnada yüksek gibi görünen bir fiyat belki yeni bir yükseliş ortalaması üzerinde olabilir yada düşük gibi görünen bir fiyat yeni bir düşüş ortalaması altında olabilir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sonuç olarak; Fiyat o esnada gördüğümüz sadece bir rakamdır, asıl olan Ortalamadır. Önemli olan konu finansal varlığın Fibonacci rakamı/oranı yardımı ile hangi ortalamada kalmak istediğini bulmaktır. Bir başka sıkıntıda bu konuda başlamaktadır, elimizde Fibonacci gibi değerli bir rehber var ama bunu nasıl kullanacağız? Her ortalama ayrı bir hikâye taşır, her ortalamanın kendine has özellikleri bulunur. Yani Dolar Ne olur ? veya herhangi bir varlığın hareketi hakkında fikir oluşturmak gerekiyorsa varlığın dönemler içindeki fiyat ortalamasını bulmak işimizi daha kolaylaştırır. Fibonacci rakamları diğer analizlerde de geçerlidir.

Aşağıda 13-Aralık 2015 ve 17 Aralık 2015 tarihileri arasındaki 3 adet USDTRY grafiği bulunmaktadır. Bakınız burada ifade edilmek istenen konu kesinlikle alım-satım değil konu ortalamaların önemi.  (Kırmızı)Kanal Hareketi , (Siyah) Kanal Hareketi , Kanal İçindeki Base(Orta Noktası-Kesik Çizgi) ve  144 Hareketli Ortalama. 

DOLAR TL 13 ARALIK 2015

Şimdi yukarıda görüldüğü üzere MAVİ 144 rakamı ortalaması USDTRY ‘ de etkin bir rol oynamıştır. Bundan sonra Dolar ne olur ? diye düşünecek olursak yeni bir ortalama seviyesi üzerinde çalışmam gerekir. çok fazla değil Fibonacci rakamları ile rahatlıkla ortalama analizi yapılabilir. TL ‘ nin  FED Faiz artışına tepkisi ne oldu ?  kişisel görüşüm Dolar Endeksi ile USDTRY arasında Organik bir bağ yok TRY daha çok iç ve dış dinamikler ile hareket eden bir para birimi ancak yinede Dolar hareketlerinin yakından takip edilmesi gerekiyor faiz konusunda olmaz ama herhangi bir USD verisinden etkilenebilir takip etmek gerekiyor. Grafik üzerinde karışıklığa neden olmaması için 500 Günlük Low seviyesini göstermedim bundan sonraki makalede bu ortalamayı yazacağım. Analiz yapmayı düşündüğümüz zaman Kısa-orta ve uzun vadeli analizler yaparak ilgili varlığın Aylık-Haftalık-Günlük olarak finans haritası üzerindeki yerini bulduktan sonra genel olarak resmin bütününü görme imkanımız olabilir. Eğer bir finansal varlığın geçmiş hareketleri , verdiği tepkiler diğer varlıklar arasındaki ilişkileri gibi konularda inceleme yaparsam büyük resmi daha iyi anlayabilirim.

Yorumunuz