Borsa ve Hisse Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Tüm finansal piyasalarda; Forex, Kripto Paralar gibi, hisse senedi analizinde de kullanılan bir kavramdır.

Teknik analiz, geçmiş fiyat oluşumlarına bakılarak, gelecekte oluşabilecek fiyat hareketlerini tahmin edebilmek ve fikir edinebilmek için yapılan incelemedir.

Piyasada fiyatın yönünü etkileyen, yüzlerce unsur vardır. Siyasi, ekonomik, iktisadi, olarak her saniye veri akışı bulunmaktadır.

Hisse senedi fiyatlarının gelecekte olabilecek fiyatlamalarının ne olacağını tahmin etmek ve karar vermek için teknik yöntemler kullanılır.

Teknik analiz ; her tür veri akışının bir şekilde kısa , orta ve uzun vadede fiyata yansıdığı düşünüldüğünden ortaya çıkan bir kavramdır.

Teknik analiz yapabilmek için Tradingview hisse teknik analiz web sitesinden yararlanabilirsiniz.

Teknik analiz, gelecekteki fiyatların ne olacağını kesin olarak bilmek ve tespit etmek değildir.

Mevcut fiyat ve trend içinde gelecekte fiyatın nereye doğru hareket edebileceği hakkında tahminlerde bulunmak, fikir yürütme çalışmasıdır.

Tradingview ‘ de ücretsiz hesap açabilirsiniz. Ücretli hesap fiyatları inceleleyin

Gelecekteki fiyatları tahmin etmekte ve fikir oluşturmakta kullanılan bir takım göstergeler ve formasyonlar vardır. Göstergeler ve oluşan formasyonlar ile Trend dönüşümleri bulunmaya çalışılır. Oluşan formasyon şekilleri, analizcilere ip uçları verir.

Birden fazla öğrenin belirli bir düzlem üzerinde uyum içerisine yer alma şekli olarak yorumlanabilir.

Teknik Analiz Formasyonları Hangileridir

İkili Dip Formasyonu
İkili Tepe Formasyonu
Üçgen Formasyonları
Yükselen Üçgen Formasyonu
Alçalan Üçgen Formasyonu
Simetrik Üçgen Formasyonu
Omuz Baş Omuz Formasyonu
Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu
Dikdörtgen Formasyonu
Bayrak Formasyonu
Takoz Formasyonu

Fibonacci

Fibonacci oranları ile ilgili genel kuramlar basit bir sayı dizesini temel almaktadır. “Fibonacci sayıları” şeklinde isimlendirilen bu sayı dizesinin en önemli özelliği her sayının kendisinden bir önceki sayıya bölünmesi ile her aşamada gittikçe 1,618 rakamına yaklaşılmasıdır. Bu rakam matematikte “altın oran” şeklinde anılmakta olup bir çok alanda kullanılmaktadır.

Fibonacci sayı dizeleri ile ilgili kullanılan en önemli oranlar 0.618 , 0.500 , 0.382 olarak kullanılır. Bununla beraber 0.236 , 0.764 oranları da yer yer kullanılmaktadır. Daha detaylı bilgi edinmek için Fibonacci Oranları adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Fibonacci araç çubuğu altında kullanabileceğiniz birden fazla araç bulunmaktadır.

  • Fibonacci Retracement seviyeleri- Düzeltme
  • Fibonacci Expansion
  • Fibonacci Fanları ve Arkları
  • Fibonacci Zaman Serileri
  • Fibonacci Patternleri (AB-CD, Bullish – Bearish, Gartley )

Göstergeler

Göstergeler fiyat hareketlerinin belli matematiksel gerçekliklerinden yararlanılarak elde edilen sonuçların kati sayısal değerlerle ifade edilme şeklidir. Piyasada en çok kullanılan bazı göstergeler