Hisse ve Borsa Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Borsa ve Hisse senedi temel analiz
Borsa ve Hisse senedi temel analiz

Herhangi bir menkul kıymet alım satım yapmadan önce Hisse ve Borsa analizi yapmanız gerekir.

Değer kazanacak hisselerin seçimini yaparken tespitler yapmamız ve bu tespitleri yaparken kullanılacak araçları doğru şekilde seçmemiz riskimizi belli oranda azaltacaktır.

Finansal piyasalarda genellikle 2 tür inceleme yapılır. Teknik Analiz ve Temel Analiz.

Tüm dünyada ve ülkemizde ; Teknik analiz için şu anda en uygun gösterge ve sistemlerin kullanıldığı web sitesi Tradingview olarak görülmektedir. Bilgi edinmek isteyenlerin Tradingview nasıl çalışır ‘ ı incelemesi iyi olur.

Hisse Senedi Seçiminde Temel Analiz

Para ve sermaye piyasası ile ilgilenenler, yani piyasada işlem yapan kurumsal ve ve bireysel yatırımcılar kararlar alırken izledikleri yöntemlerden biri de temel analizdir.

Teknik analiz Kısa vadeli kararlar almak için kullanılan bir yöntem olmasına karşın Temel analiz yöntemleri genelde orta ve uzun vadeli kararlar için kullanılır.

Hisse seçiminde orta ve uzun vadeli kararlar vermek ; Temel analiz yapılması, gelecekte oluşabilecek, ihtimal dahilindeki ekonomik ve siyasi gelişmelerinde göz önünde bulundurulmasıdır.

Tradingview ‘ de ücretsiz hesap açabilirsiniz. Ücretli hesap fiyatları inceleleyin

Küresel ve Ülke bazında ; hisse senedi alınacak ülkenin o andaki ekonomik, toplumsal ve siyasal durumu dikkatlice takip edilir. Global ve ülkesel verilerin detaylı şekilde araştırılması ile risk tahminleri yapılır.

Temel Analiz – Değerlendirilmesi Gereken Veriler

İlgili ülkenin ekonomik durumu ve yapısı ile ilgili gelişmelerin neyi ifade ettiğini tespit etmek için ülkenin Milli Geliri (GSMH), Sanayi ve hizmet endeksleri, Enflason Oranı, Kapasite Kullanımı, Faiz oranları, Döviz Kurunun Seviyesi , benzer verilerin karşılaştırma yapılarak önemli verilerin değerlendirilmesi daha net kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

Temel Analiz – Hisse Başına İncelenmesi Gereken Veriler

Genel verilerin incelenmesi ile yapılan dünya ve ülke bazlı durum analizinin ardından; karar verilen hisse senedi kendi özelinde incelemeye alınmalıdır. Hisse bazlı temel analize başlamadan önce odaklanmanız gereken verileri tespit etmeniz gerekir.

Şirketlerin bilançoları ve genel kabul görmüş olan fiyat/kazanç oranı, piyasa değeri, cari oran gibi şirketlerin somut ve net gösterge değerleri analiz edilir.

Bu analizin amacı , mevcut zamandaki ekonomik durumu ile gelecekteki durumunu karşılaştırarak, hisse hakkında olumlu yada olumsuz karar vermektir.

Kısaca özetleyecek olursak ; Ekonomik verilerin incelenmesi, sektör analizinin ve şirket / hisse analizinin detaylı bir şekilde incelenmesi ile temel analiz yaparak şirket ve hisse hakkında bir fikir oluşturabiliriz.