İngiltere Bankası Faizleri Değiştirmedi

İngiltere Merkez Bankası
İngiltere Merkez Bankası

İngiltere Bankası (BoE) Perşembe günü yaptığı açıklamada, yılın son para politikası sonrasında faizleri 0.75% seviyesinde değiştirmediğini söyledi.

Geçen ayki oylama gibi politikacılar değişmeme lehine 7’ye 2 oy verdiler. Michael Saunders ve Jonathan Haskel bir kez daha faiz indirimini savundu.

Geçen haftaki İngiltere seçimleri Başbakan Boris Johnson’ın anlaşmasız bir senaryo korkularını yeniden canlandırdığı ana kadar pürüzsüz bir Brexit yolu beklentilerini artırdıktan sonra bu karar geldi.

Johnson geçiş döneminde herhangi bir uzatmanın 2020’nin sonundan öteye geçmesi seçeneğini bertaraf edecek planlar önerdi, yani 31 Ocak olan Brexit tarihi sonrasında ticari bir anlaşmaya varmak için yalnızca 11 ayı olacak ya da AB’den ticari düzenlemeler olmaksızın çıkma riski var.

‘Boris Sıçraması’ ile seçim sonrası yaşadığı rallideki artışlarını ortadan kaldıran iki günlük ağır kayıpların üzerine 1,3081’de işlem görmüş olan Sterlin, duyurunun hemen ardından 1,3099’a yükseldi. Hafta bazında döviz %1,7’den daha fazla düşmüş durumda ve Temmuz sonundan bu yana göreceği en büyük haftalık düşüş yolunda ilerliyor.

Duyuru öncesinde 0,8515’te olan sterlin, euro karşısında 0,8495’e geriledi.

FTSE 100 günlük %0,13 artarken, İngiltere’nin 10 yıllık verimleri %0,8 puanda idi.

Brexit’in olası ekonomik yansımalarına ilişkin belirsizlik, BoE’nin Fed’in liderliğini takip etmesini ve 2018’de faiz oranlarını yükseltmesini engelledi.

O zaman, Fed ve Avrupa Merkez Bankası da dahil olmak üzere diğer merkez bankalarının ABD-Çin ticaret savaşının ekonomileri üzerindeki etkisine karşı koyması gibi düşük faizlere doğru kayma eğilimine girmişti.

2020’de BoE faizleri düşürebilir, değiştirmeyebilir ya da bir ihtimal Brexit’e bağlı olarak uzun zamandır ertelediği artırım planlarına bile devam edebilir.

Yorumunuz