İngiltere ve Avrupa Birliği Şeker Reformu

Brexit
Brexit

İngiltere’nin Avrupa birliğine üye olmasının ana nedeni ve şeker reformu

ekonomik değil politik sebeplerdir. ” İngiltere ve Avrupa Birliği ” Birliğe üyelik için 1961 yılında başvuruda bulunan İngiltere’ye diğer üye devletler tarafından en çok da Fransa tarafından karşı çıkılmıştır. Zamanın Fransa Devlet Başkanı karşı çıkış nedenlerini bir basın toplantısı düzenleyerek ortaya koymuş ve bu nedenle İngiltere’nin üyelik müzakeresi görüşmeleri 1963 Tarihinde durdurulmuştur. İkinci başvurusunu aradan geçen 4 yıl sonra 1967 tarihinde yapmış ve üyeliği 1973 tarihinde kabul edilmiştir.

İngiltere ve Avrupa Birliği

Üyeliğe giriş için 10 yıl bekleyen İngiltere ne oldu da üyelikten çıkış için 23 Haziran 2016 ‘ da referanduma gidiyor? En başta belirttiğim gibi İngiltere’nin ekonomik nedenlerden çok üyeliğe giriş sebebi politiktir. O zaman ortada politik açıdan bir sıkıntı var ancak her ne kadar politik de olsa siyaset ve ekonomi birbirinden ayrılmaz bir parçadır yani birilerinin ekonomik açıdan zarar görmesi sebebi ile siyasi bir kılıf uydurarak Brexit gibi bir algı ile birlikten kaçış ve çıkışın sebebi ne olabilir? İngiltere de kimlerin menfaatine ters düşüyor bu Avrupa Birliği? Kimler rahatsız bu Avrupa Birliğinden? Bir İngiliz Atasözü/Deyim var ,  “If you can’t beat ’em, join ’em” ,   “Onları yenemiyorsan Katıl “.  İngilizler politik ve ekonomik yönden etkilenmemek için bu oluşumun yanında olmak istediler.

Müzakerelerin en başında gelecekte oluşabilecek bütünleşmeden rahatsız oldular bu oluşumu baştan beri istemiyorlar aslında,  İngilizlerin milliyetçiliği kronolojik olarak yazılmaya kalkılırsa sayfalar yetmez. Tarihe bir geri dönüp Hindistan, Afrika ve diğer ülkeler üzerindeki etkilerine bir göz gezdirecek olursanız İngilizlerin Avrupa’yı bile nasıl dışladığını anlayabilirsiniz. İngilizler için tek topluluk  İngiliz uluslar topluluğudur” yani Commonwealth İngilizler Avrupa Birliğine commonwealth ülkelerinin menfaatlerini korumak için girmiştir ve yapılan müzakerelerde hep commonwealth ülkelerinin lehinde düzenlemeler ve çalışmalar yapılmıştır. İngiltere EUR para birimini kullanmıyor, GBP olarak kendi para birimini kullanıyor.

İngiltere ve Avrupa Birliği
İngiltere ve Avrupa Birliği

İngiliz Milletler Topluluğu 

Birleşik krallığın 1 bir parçası olan veya daha sonra yönetimi altına giren devletlerin oluşturduğu topluluğa, birlikteliğe denir. İngiliz Milletler Topluluğu ekonomik olarak birbirleri ile etkileşim halindedirler. Devlet Başkanı ve hükümdarı “Kraliçe II. Elizabeth” dir. Commonwealth içinde, aralarında Hindistan, Avustralya ve Kanada gibi büyük ülkelerden Tonga ve Vanatu gibi küçük ada ülkelerine kadar beş kıtada iki milyardan fazla insanın yaşadığı devletler vardır.

İngiliz Milletler Topluluğu en son Kasım-2015 tarihinde Malta’da toplandı Brexit tekrar gündeme girdi.İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliği içerisinde sıkıntısı Commonwealth ülkelerinin Kota ve diğer gümrük işlemleri nedeniyle zorluklar yaşamasından kaynaklanmaktadır.

Dikkatimi çeken konu Şeker Protokolü  ‘dür. Lome anlaşmasının içeriğinde şeker üzerinde çok durulduğu görülüyor. Her ne kadar bu anlaşma 2000 yılında Cotonou Anlaşması ile devreden çıkarıldıysada anlaşmanın asıl konusu olan Yoksulluk için bugune kadar pek bir ilerleme kaydedilmedi. İngiltere’nin Avrupa Birliğine giriş müzakerelerinde oldukça geniş yer tutan Şeker konusu hala gündemde olup,  Avrupa Birliğinin 30 Eylül 2017 tarihindeki Şeker Reformu, asgari şeker pancarı fiyatı uygulaması ile birlikte şeker ve izoglukoz üretim kotalarını kaldırması  sonucu üye ülkeler ile Afrika, Pasifik ve Karayiplerdeki gelişmekte olan ülkelere etkisi gündeme gelmektedir.  

Eğer İngiltere bu konuda gerekli sözleri ve anlaşmayı yaparsa Üyelikten çıkış sürecini erteleyebilir, Şeker konusu 2016-2017 yılının en önemli konuları arasında. Şimdiden G20 Ülkelerinin maliye bakanları İngiltere AB üyeliğinden çıkarsa küresel ekonomide şok etkisi yaratacağından söz ediyorlar. Sonuç olarak ;Şeker konusu belli belirsiz bir şekilde gündeme oturacak gibi gözüküyor. Avrupa Birliğinden sadece çıkmak isteyen ingiliz milliyetçileri değil ,İngiliz Milletler Topluluğu üyeleride AB den çıkmak istiyorlar. Haziran ayına kadar piyasaların dikkatleri İngiltere üzerinde olacağını düşünüyorum.

  1. Ülke içinde, uluslararası alanda genellikle Birleşik Krallık (İngilizce: United Kingdom) olarak kullanılır. Birleşik Krallık dört devletten oluşmaktadır: İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda. 

Yorumunuz