Taş Ev Nedir

satılık taş ev
yenifoça satılık taş ev

Son zamanlarda sizlerinde dikkatini çekmiştir. izmir foça yeni foça satılık taş ev nedir ? Herkeste bir eskiye dönüş çabası var.

Eski organik sebzeler meyveler, klasik araçlar darken şimdilerde ise klasik ev görünümleri ve dolayısı ile maziye dönüş moda olmaya başladı.

Günümüz şartlarında insanların zamanlarının büyük bir kısmı trafikte, ofiste ve dolayısı ile işleri için dışarıda geçiyor. Tek rahatladıkları yer ise pijamalarını giyip ayaklarına terliklerini geçirdikleri, eş ve çocuklarına vakit ayırdıkları evler.

Hayatımızda bu kadar önemli olan bu alan, sanayileşmenin getirdiği etkenlere bağlı olarak genelde bir çok kimyasal karışımlardan oluşan, nefes alamayan, şehrin içine gömülmüş betonarme yapılardan başka bir şey değildir.

Hürriyet Emlak ‘ sitesinden satılan evleri bulabilirsiniz. Pencereler plastikten yapılırken, duvarlar yalıtım malzemeleri ile birlikte nefes alamaz hale gelmiş durumda. Bu sebeptendir ki insanlarda bir eskiye dönüş çabası var.

Herkesin hayalinde müstakil veya bir apartman dairesi de olsa taş ve ahşap yapılar vardır. Ayrıca ekolojik olacak ve de çevre dostu.

Bu kapsamda en çok hayali kurulan ise taş evlerdir. satılık taş ev lere bakıldığında yüzyıllar boyunca ayakta durması ile sağlamlığı, tamamen doğal olması nedeniyle nefes alması, bunun yanında kirli havayı filtrelemesi, doğal bir ısı yalıtım ortamı oluşturması (yazın serin, kışın sıcak) gibi nedenlerle tercih sebebi olmuştur.

foça satılık taş evler
lemnos emlak satılık taş ev

TAŞ EV NASIL YAPILIR ?

Taş Ev Nasıl Yapılır ?

Taş ev yapmak için öncelikle bulunduğunuz yerin iklim şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü taş ev için en önemli gereç, evin yapılacağı yere uyum sağlayabilecek olan taştır. Daha sonrasında evin planı çizilerek taş belirlemesi yapılır. Tüm bu işlemlerin sonrasında dış duvarlar için harç karılmalı ve harcın kalitesi için harcı bekletmelisiniz. satılık taş ev de kullanılacak olan elektrik ve su tesisatlarının yerleri boş bırakılmalı, gerekirse oralarda betonarme kolonlar kullanılarak taş ile üzerini kaplanır. Pencere kenarı ve kapı kenarlarına kullanılacak taşlar daha özenli seçilmeli. İsteğe bağlı olarak taş evin çatı katı da olsun derseniz ahşaptan bir çatı katı tercih edebilirsiniz.

Taş evler ciddi bir yük taşıdığı için projelendirmesinin çok iyi yapılması gerekmektedir. Yığma bina olacak ise hesabı da bu oranda yapılmalı. Mimari proje yenifoça kiralık taş ev konseptine uymalı, nerede taş, ahşap, tuğla, mermer kullanılacağı iyi belirlenmelidir.

TAŞ EVİN FAYDALARI NELERDİR ?

Normal oturduğumuz betonarme yapıların dış cephesi sürekli tadilata ihtiyaç duyarken taş evlerde bu sure 10 ila 20 yılda bir yapılır. Doğallığı sebebi ile herhangi bir kimyasal madde barındırmadığı için sağlıklıdır. Normal binalarda delikli tuğla kullanılarak üzerine de beton sıva alçı ve yalıtım malzemelerinin konulduğunu düşünürsek, yalıtım amacı ilke taş evlerde bu işlemi yalnızca taş ve toprak ile yapabilirsiniz.  Doğal olduğu için taş evlerin kirli havayı süzme özelliği de vardır.

TAŞ SEÇİMİ NASIL YAPILIR ?

Ülkemizin coğrafi özelliği ve jeolojik çeşitliliğinin bol olması nedeniyle çok çeşitli taş grupları mevcuttur. izmir, foça, yenifoça satılık taş evler Muğla, Bodrum, Antalya, Denizli, Kütahya bölgelerindeki taşlar ince ve yüzeyleri düzgün sert taşlardan oluşmaktadır. Bu taşlar genellikle bina dış cephe kaplamasında ve yollarda dekoratif olarak kullanılır.

foça satılık taş evler
izmir foça sıfır taş ev

Ayvalık, Bergama, Trakya ve Aksaray bölgeleri granit ağırlıklı, Denizli traverten, Kayseri ve Nevşehir tüf ve volkanik niteliktedir.  Taş seçiminden bahsetmiştik. İşlemesi zor olan sert bir taşın işçiliği zor olur, bunun yanında hafif ve rutubete dayanamayan ve ısı yalıtımı sağlamayan taşları da her bölgede kullanamazsınız. Granit gibi taşları yer / zemin kaplamada dekoratif olarak tercih edebilirsiniz. Ayrıca Marmara Adası, Bilecik, Afyon, Uşak gibi bölgelerde mermer yatakları çoktur. Taş ve mermer ikilisi de en çok tercih edilen taşlardandır.

TAŞ EVLERİN BAKIMI

Taş evlerde de ne kadar dayanıklı desekte zamanla deforme olmaktadır. Bunun önüne geçmek için taş aralarında kullanılan dolgu maddelerinin (derz) bina yapımı bittikten sonra tarihi eserlerin korunmasında kullanılan koruyucu maddeler kullanılabilir. Bu madde küflenmesi taşın lekelenmesi, deformasyonu engellemesi ile hava şartlarından da etkilenmemektedir. Ya da çok eskilerden Mimar Sinan yapılarında deve kuşu yumurtası kullanmış. Hatta bazı camilerde halen deve kuşu yumurtası bulundurulmaktadır.

Yorumunuz