Hayal Etmenin Sınırsız Olduğu Yer

Deniz Feneri

Tarihin Sessiz Tanığı . . .

” Foça‘nın karşısında Değirmen burnunda bir fener vardır. Değirmenburnu Feneri ! “

1887 yılında inşa edilen bu fener  silindir şeklinde olup yanında lojman binası bulunmaktadır. Sisli havalarda gemicileri uyarmak için etrafında sis düdükleri ile çevrelenmiştir. Değirmen Burnu fenerinden foça’ ya gelip giden gemileri rahatlıkla görebilirsiniz. foça satılık ev düşünürmüsünüz ?

son yıllarda yapılan kazılarda M.Ö.2.bine ait seramiğin bulunması sonucunda, kuruluşunun daha önceye, Tunç Çağları’na götürmektedir.

Phokailılar denizcilikte ünlüdürler ; Herodot’a göre büyük gövdeli yük gemileri yerine, yüksek hıza erişebilen 50 kürekli ve 500 yolcu taşıma gücünde hızlı tekneler kullanıyorlardı.

Öyleki ;  araştırmalara göre iberia,Adriyatik, Etruria ve İspanya’daki Tartessos’a kadar deniz yolu ile gitmişler. İon deniz ticaretinin yayılmasına katkıda bulunmuşlar. Mısır’da bulunan Naukratis şehri ile ticaret yapmışlar.

Milet Kenti ile deniz gücünü birleştirerek, Çanakkale Boğazı’nda Lampsakos (Lapseki), Karadeniz kıyısında Amisos (Samsun) kentlerinin kurulmasında önemli rol oynamışlardır.

” Hayal etmenin sınırsız olduğu yer. . .” 

Foça Deniz Feneri
Deniz Feneri

İlginizi çekebilir fotoğraflar için tıklayınız>> FOÇA

 


ersoytoptas
Foça
Yorum Yapın

Yazar :Ersoy Toptaş

Ekonomist / Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde ve bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz konular hakkında size bilgi verebilir. Ersoy Toptaş ; Dünyaca ünlü Ekonomi Siteleri investing.com ve tradingview' de yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.