Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi?

Bu oranların yapılandırmaya yansıması nasıl olacak?
Bu oranların yapılandırmaya yansıması nasıl olacak?

Konut kredisi, halk arasında Mortgage ve ipotekli konut kredisi olarak bilinir. Finans kuruluşları tarafından konut sahibi olmak isteyenlere 1 ile 20 yıl arasında değişen vade ile sunulan ve son taksiti bitene kadar satın alınan taşınmazın ipotek ettirilmesi karşılığında verilen bir kredi türüdür. Refinansman, konut geliştirme, arsa kredisi gibi türleri bulunmaktadır. Peki 2017 yılı içerisinde konut kredisi faiz oranları ne ölçüde değişecek? Bu yazımızda konut kredisi düşer mi yani “Konut kredisi faiz oranları önümüzdeki günlerde nasıl değişecek?” sorusunun cevabını vereceğim.

Geçtiğimiz sene konut kredileri faiz oranları %1,10 bandındaydı. Bu oran yeni ev sahibi olmak isteyenleri yeterince zor durumda bırakıyordu. Ancak Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine bu oran %0,80 bandına kadar geriledi. Bu durum ev sahibi olmak isteyen müşteriler için büyük bir fırsat yarattı. Ancak faiz oranlarındaki bu düşüş konut kredisi düşer mi sorusunu akıllara getirdi. Bu sorunun cevabını vermeden önce konut kredisi yapılandırmasını anlamak gerekmektedir.

Bu oranların yapılandırmaya yansıması nasıl olacak?

Devlet bankaları tarafından faiz oranının düşürmesi özel bankaların da bu oranları aşağı çekmesine neden oldu. Müşteriler bu %0.80 bandındaki faiz oranlarını fırsat bilip bankalara koştu. Ancak uzmanlara göre bu oran yine de yüksekti ve %0.60 seviyesinin altına inmesi gerekiyordu. Burada bir başka konu ise daha önce konut kredisi almış olanların yüksek faiz oranlarını yapılandırmak istediklerinde karşılaştıkları olumsuz durum. Çünkü bankalar tarafından bir yasal dayanağı olmadığı için her biri geri çevrilmişti. Şu anda bankalar müşterilerine yine aldıkları kredilerin faizlerinin önümüzdeki dönemde herhangi bir düşüş gerçekleşmesi durumunda olumlu lehe bir yapılandırma olacağını söylemektedir. Ancak uzmanlar daha önce böyle uygulamalar olsa da bankaların tavrına bakarak bu duruma güvenmemelerini ifade etmektedir.

Önümüzdeki aylarda faiz oranları düşecek mi?

Burada bilinmesi gereken iki farklı konu var. İlki faiz oranlarındaki bu olumlu yansımaya göre hareket eden inşaat sektörü konut fiyatlarını yukarı çekerek pozisyon belirlemiş ve faiz oranlarındaki bu düşüşün müşteriye yansıması çok düşük olmuş yada hiç olmamıştır.

İkincisi ise %0,80’lerde olan bu oran müşteri talep durumuna göre şekillenecektir. Uzmanların ve yatırım danışmanlarının görüşü faiz oranlarının düşeceği yönündedir. Bu konuda müşterilere acele etmemeleri konusunda uyarıda bulunmakla birlikte devlet destekli konut projelerinin artacağını tahmin etmektedirler.

Buna bağlı olarak da tüketici ve konut kredileri bankalar tarafından biraz daha aşağıya çekilecektir. Ayrıca merak edilen diğer konular; konut kredisi hesaplama, konut kredisi faiz oranları, en uygun kredi seçenekleri ve kredi yapılandırma gibi çeşitli konular hakkında da geliş ölçekli bilgi alabilirsiniz.