12-16 Ekim 2015 Makro Görünüm

Ekonomik Takvim

Dünya Piyasaları Kararsız, Ekonomik Takvim ‘ de pazartesi günü haftanın ilk günü veri akışının zayıf olması ve USDCNY paritesi’ nin düşüşte olması profesyonel yatırımcıların gözünden kaçmadı. USDCNY paritesinin düşüşe geçmesi ÇİN ‘in hiç istemediği bir durum, Çin parasının değerlenmesi anlamına geliyor. Parasının değerli olmasından kaynaklanan nedenler ile ihracat konusunda sıkıntı yaşayan Çin geçtiğimiz aylarda 3 defa devalüasyon’ a gitti yani parasının değerini düşürmüştü.

Çin Ticaret Dengesi verisinin beklentinin üstünde açıklanması ihracat konusunda sıkıntı olmadığını gösterse de ithalat konusunda zayıf olduğunu gösteriyor. İthalat konusunda geri kalan Çin,  Asya piyasalarını oldukça olumsuz etkilemekte çünkü ihracatı zayıflayan Asya ülkeleri Çin ekonomisinin yavaşlamasından öncelikli olarak etkilenen piyasalar

Çin büyümedeki yavaşlığın önüne geçebilmek için Eylül/2015 Tarihinde kamu iktisadi teşebbüslerini özelleştirme kararı aldı. 2 yıllık bir çalışma sonucunda özelleştirme kararı alan Çin, 2020’ yılına kadar planlanan hedefe ulaşmayı düşünüyor. Planlanan projeler arasında Telekom, Menkul Kıymetler, Nakliye ve Petrol gibi önemli sektörler bulunuyor.

Fed başkanlarının konuşmaları ile toplantılarda alınan kararlar arasında tam bir birliktelik görülmüyor. “Fischer“ 11 Ekim 2015 Pazar IMF toplantısında Ekim ve Aralık 2015 tarihlerinde faiz artırımı olabilir dedi her fırsatta faiz artırımını dile getiriyor ancak toplantıda faiz artırımına karşıt oy kullanıyor. Tüm FED başkanları genel olarak ekonominin iyi gittiğini söyledikleri halde zamanlama konusunda birbirleri ile ortak görüşe sahip olamıyorlar. Ancak ortak kanı ABD Ekonomisi’ nin iyi olduğu yönünde. Eğer ABD Ekonomisi iyi ve sağlıklı ilerliyorsa dönüp dolaşıp konu yine ÇİN ekonomisine geliyor.

Durum tespiti yapabilmek için Dolar Endeksi, S&P500, Altın, USDCNY, EURUSD, DAX Endeksi gibi önemli piyasaların Aylık-Günlük grafiklerini incelemek gerekir.

DOLAR ENDEKSİ:

Ağustos 2014 tarihinden beri Dolar Endeksi’ ne destek veren %764 Fibonacci seviyesi Ağustos 2015 Tarihinde sert bir şekilde aşağı yönlü olarak test edildi ve her fırsatta %764 Fibonacci desteği aşağı yönlü test edilmeye çalışılıyor. Grafikte görüleceği üzere son 3 Bar hareketi incelendiğinde baskının devam ettiği yukarı yönlü çıkışların belli bir süre sonra aşağıya baskılandığı görülüyor. Haftalık olarak incelendiğinde DOLAR Endeksi %144 Fibonacci oranı “Low” seviyesinden 94.40 destek aldığını görüyoruz. Hareketli ortalamanın “ Close” seviyesine bakıldığında 95.51 olarak görülüyor. Yani DOLAR Endeksi 95.51 noktası altında haftalık seyrini sürdürmesi halinde aşağı yönlü baskı oluşabileceği, 95.51 seviyesi üzerinde kapanışlar oluştuğu zaman Direnç Noktasının %144 Fibonacci “High” seviyesi 96.25 olduğu gözüküyor. 94.40 seviyesi altında hareketler oluştuğu takdirde analizin yenilenmesi ve tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Ancak aşağıya yönlü hareket oluştuğu zaman ilk etapta 93.08 noktası test edilebilir diye düşünüyorum.

Günlük Destek Direnç Seviyeleri

Direnç: 95.14

Destek: 94.40

Grafik 

Haftalık Destek Direnç Seviyeleri

Direnç: 96.25

Direnç: 95.50

Destek: 94.40

USDCNY

USDCNY Paritesi büyük düşüşünü 2007 yılı haziran ayında yapmış ve 2014 Ocak ayında Büyük yükselişini devalüasyon desteği ile %236 fibonacci kanalının üst noktasına taşımış durumda. her nekadar 2008 krizi şeklinde söylensede başlangıç noktası USDCNY paritesinin kanalın en üst seviyesinden aşağıya başlattıgı tarih 2007‘dir.

Şimdi aynı senaryo tekrar ediyor gibi gözüküyor USDCNY paritesi tekrar %236 seviyesinden aşağıya doğru inmeye başladı. zaten korkulan bu yada karasız kalınan nokta de diyebiliriz. Çin %382 kanal üst noktasını 2010 yılında test etti ancak yukarı çıkışını yapamadı, şimdi kanal üst seviyesinde iken bu fırsatı kaçırmak istemıyor, faiz artırım kararını şuanda ÇİN den başka hevesle ve heyacanla bekleyen olduğunu düşünmüyorum.

Aklıma sadece şu soru takılıyor, Eğer FED faiz artırımına giderse ve üstüne Çin tekrar bir devalüasyon kararı alırsa ne olur ? Fed, faiz konusunun abartılmaması ve faiz oranının belirli süreler ile parça parça artırmak istemesinin sebebi Çin tarafından gelecek hamleleri test ederek ekonomisini yönlendirmek istiyor. Bekleyip göreceğiz.

Yorumunuz