19-23 Ekim 2015 Makro Görünüm

Tarım Dışı İstihdam

Bulunduğumuz hafta içinde pazartesi günü ÇİN tarafından Gayri Safi Yurt İçi Hasıla çeyreklik ve yıllık verilerinin beklenti üzerinde gelmesi ekonomik boyutun görünümü ve sağlıklı olup olmadığı hakkında fikir yürütmemizi sağladı. Ocak ayından Temmuz ayına kadar düşüş gösteren çeyrek GDP verisi 3.Çeyrek ‘te artış gösterdi. GSYH’ nın Çeyreklik verisi ekonomide büyüme olduğunu gösteriyor.

Ekonomik büyüme

üretilen mal ve hizmetin artması anlamına gelir, ekonomik büyümeyi tetikleyen faktörleri teknoloji, sermaye, işgücü ve nüfus artışı olarak düşündüğümüzde GDP verileri sermaye artışı olduğu düşündürebilir ancak ÇİN’ de ekonomik yavaşlama başladığından buyana yabancı sermayenin kaçışı her ay artırıyor.

ÇİN’ in Üç trilyon dolar’ ın üstünde döviz rezervi olduğu tahmin ediliyor demek ki sermaye kaçışına hazırlıklı ama sürdürülebilir bir durum değil, ek tedbirler alması gerekir diye düşünenlerin aklına likidite azalmasını çözmek için tekrar bir devalüasyon kararı önümüzdeki dönemde alınabilir mi? Sorusunu gündeme getiriyor.

Eğer bir kur savaşı varsa bu savaş artık USDCNY savaşıdır. Hala ABD nin aldığı/alacağı faiz kararının dünya üzerindeki olumsuz etkileri hakkında tahminlerde bulunanlar var, eskiden öyleydi. Bugün FED faiz kararı alamıyorsa veya herhangi bir ekonomik faaliyette ÇİN baskısını hissediyorsa artık dengeler eşit anlamına geliyor. Tabiki FED’ in alacağı kararlar önemli ancak etkisi uzun ve kalıcı olur mu? Çünkü karşısında ÇİN var ve dünya ekonomisini kendi kuralları ile yönetmek istiyor. ABD ‘ nin karşı çıkmasına rağmen Asya Yatırım Bankasına birçok Avrupa ülkesi girmiş ve girme isteğinde bu durum ABD’ nin Asya piyasalarında etkisinin yavaş yavaş azalacağı/azaldığı anlamına geliyor.

Perşembe Günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı’nın konuşması ve faiz kararı yine EUR ile ilgili para birimlerinde hareketlilik yapabilir.

Cuma günü Almanya PMI verisi sabah saatlerinde açıklanacak EURUSD ‘de hem hafta sonu hem de önemli veri olması sebebi ile hareketlilik yaşanabilir.

DOLAR ENDEKSİ Analizi

Geçen hafta DOLAR ENDEKSİ ‘ nin Günlük Fibonacci %764 ortalama seviyesi altında hareket ettiğinden bahsetmiştim. Analizin yapıldı şu saatler DOLAR ENDEKSİ hala Günlük %764 seviyesi altında hareketini devam ettirmektedir. Haftalık olarak %144 seviyesinin altına indiği görülüyor.

Günlük ve haftalık hareketleri incelediğimizde;

Günlük Dolar Endeksi

Grafikte de görüleceği üzere geçen haftanın %764 seviyesi altında, bu seviyeyi kırmak ve %618 oranına doğru hareket etmek istiyor. Ancak Açıklanan ABD verilerinin genel anlamda beklenti altında kalması bu seviyenin aşılmasını engelliyor. Aşağıdaki seviyeler Close(Kapanış) oranları seviyeleri %764 ‘ ün Low seviyesi 94.53 ‘dür ve DXY bu fiyatın üzerinde hareket etmektedir.

Destek ve Direnç seviyeleri

Direnç: 95.30

Direnç: 94.94  

Destek: 94.53

Destek: 92.57

Haftalık Dolar Endeksi

Grafik de görüleceği üzere geçen haftaki DOLAR ENDEKSİ  %144 oranından destek alıyordu bir hafta sonra bu seviyenin altına indiğini görüyoruz.  %89 close seviyesinin altında low seviyesinin üstünde hareket ediyor

Destek ve Direnç seviyeleri

Direnç: 96.39

Direnç: 95.66

Destek: 94.58

Destek: 93.20

Yorumunuz