Markalı konut projelerinde banka kredisi ve senet kullanımı arttı

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği
GYODER 1999 yılında, Türkiye’deki gayrimenkul yatırım ortaklıklarının (GYO) mevcut ve kurulmakta olan temsilcileri tarafından kurulmuştur. “Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu” olarak sektörün tüm alt açılımlarını aynı çatı altında toplayan organizasyon, 2013’ün Nisan ayında ismini genişletip, adının açılımına “Gayrimenkul’’ tanımlamasını da eklemiş ve “Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği” adını alarak sektörünün tamamını kucaklayan bir yapıya bürünmüştür.

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Ekim 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, Ekim ayı konut satışlarında peşinat kullanımı %51, banka kredisi kullanımı %20 ve senet kullanım oranı %29 seviyesinde gerçekleşti.

Markalı konut projeleri kapsamında satışların %3’ünün yabancılara yapıldığı Ekim ayında fiyatlar, bir önceki aya göre %0.21, geçen yılın aynı dönemine göre ise %2.52 nominal oranda arttı.

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2019 yılı Ekim ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Prof. Dr. Feyzullah Yetgin, “Yeni konut satışlarındaki ödeme yöntemlerini incelediğimizde, banka kredisi ve senet kullanımının arttığını, peşinat kullanımının ise azaldığını görüyoruz.

Faizlerin inmeye devam etmesiyle konut kredisi kullanımı artmaya devam edecektir” dedi.

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ekim ayı sonuçları hakkında şunları söyledi:

“Ekim ayında bir önceki aya göre %0.21, geçen yılın aynı dönemine göre ise %2.52 oranında fiyat artışı gerçekleşti.Satışlardaki konut bedeli ödeme yöntemleri incelendiğinde, Eylül ayına göre Ekim ayında peşinat kullanım oranında %13.56’lık oranında azalış, banka kredisi kullanım oranında %5.26’lik ve senet kullanım oranında %31.82’lik bir artış söz konusu. Ekim ayında, satışı gerçekleştirilen konutlarda bitmiş konut stok oranı %35 iken bitmemiş konut stok oranı %65. Markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların %3.35’lik kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda ağırlıklı olarak 2+1 özellikteki konutlar tercih edildi.”

Yeni konutlarda fiyat artışı %0.21

Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçlarına göre; Ekim ayında bir önceki aya göre %0.21 nominal azalış, geçen yılın aynı dönemine göre %2.52 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %87.10 oranında nominal artış gerçekleşti.

1+1 ve 2+1’de azalış, 3+1 ve 4+1’de artış

Emlak konut, Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Ekim ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde %0.27, 2+1 konut tipinde %0.21 oranında azalış, 3+1 konut tipinde %0.47 ve 4+1 konut tipinde %0.25 oranında nominal artış yaşandı.

Yabancıya satışlar son 6 aylık ortalamanın altında

Ekim ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların %3’lük (son 6 aylık ortalama %6) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda %39 oranında 2+1 özellikteki konutlar tercih edildi.

Banka kredisi kullanımında artış

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde; Ekim ayında peşinat kullanımının %51, banka kredisi kullanımının %20 ve senet kullanım oranının %29 seviyesinde gerçekleştiği görüldü.

Eylül ayında peşinat kullanımı %59, senet kullanımı %22, banka kredisi kullanımı ise %19 oranında gerçekleşmişti.

Stok erime hızı %3.22

Emlak konut, Yeni Konut Fiyat Endeksi, Ekim ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda %3.22 oranında erime gözlendi. Eylül ayı stok erime hızı %5.02 oranında gerçekleşmişti.

Satışların yüzde 35’i bitmiş konutlardan

Ekim ayında satışı gerçekleştirilen konutların %35’i bitmiş, %65’i bitmemiş konut stoklarından oluştu. Eylül ayında ise satışlar %76’sı bitmiş, %24’ü bitmemiş konut stoklarından oluşuyordu.