Politika Faizi ve Süreç

Bitcoin Destek Bölgesi 9800-9700
Bitcoin Destek Bölgesi 9800-9700

22 Aralık 15 Salı günü açıklanan TCMB verileri ile küresel para politikalarının normalleşme sürecine girmiş olabileceği düşünülebilir mi? Karar vermek için henüz erken olabilir ancak fikir oluşturmak için erken değil.

İlk önce bazı terimleri hatırlamak istiyorum, tümevarım şeklinde düşünerek belki bir fikir oluşabilir.

  • Gecelik Faiz: TCMB’ nin Bankalara borç vermesinde uygulanan faiz
  • Gecelik Borçlanma Faizi: TCMB ‘nin Bankalardan borç almasında uygulanan faiz
  • 1 Hafta vadeli repo faiz oranı: Bankaların elindeki tahvil ve bonoları TCMB ‘ye teminat olarak verip karşılığında nakit para almasında uygulanan faiz

22 Aralık 15 tarihinde yukarıdaki faiz oranları ile ilgili veriler açıklandı;

  • Gecelik faiz %10.75 ile sabit kaldı değişiklik olmadı
  • Gecelik borçlanma faizi %7.25 ile sabit kaldı değişiklik olmadı
  • 1 hafta vadeli repo faiz oranı %7.5 ile sabit kaldı değişiklik olmadı (Beklentiden Düşük Açıklandı – Beklenti %8 )

Aynı zamanda Politika Faizi olarak adlandırılan 1 haftalık vadeli repo faiz oranında bir değişiklik olmadı.

Normalleşme Sürecinde Yol Haritası:

Likidite konusunda anlaşılabilir ve daha net ve sade bir yapıyı oluşturmak adına ” Faiz koridoru’ nun simetrik  bir hale getirilmesi gündemde.” Simetri nedir?  Bir cismin bir doğruya göre eşit uzaklıktaki görüntüsüdür. Bilindiği üzere Faiz Koridoru, TCMB ‘nin Bankalara borç alma ve borç verme işlemi sırasında uyguladığı faiz farkından dolayı oluşan bir açıklık olarak adlandırılıyor. 2016 yılında Küresel para politikaları normalleşme sürecine girdiği zaman, TCMB 1 haftalık vadeli repo faiz oranını bir doğru olarak kabul edip Faiz Koridorunun bu doğrunun etrafında eşit uzaklıkta kalmasını aynı zamanda bu mesafenin daralmasını hedefliyor.

Mesafenin daralması ve eşit uzaklıkta olması:

Dünkü verileri temel alacak olursak, 1 haftalık vadeli repo faiz oranın sabit kalması ile gecelik faiz oranı ile arasındaki mesafenin ” %3.25 “ olarak gecelik borçlanma faiz oranı ile mesafenin “%0.25” kaldığı görülüyor.

  • Fed Politika Faiz oranını %0.25-%0.50 Aralığına yükseltti
  • TCMB Politika Faiz oranını %7,5 sabit kaldı
  • TCMB Faiz koridoru sabit kaldı

Burada çıkarılacak sonuçlar arasında Türk Ekonomisinin kendi kararlarını alabilecek ve olağan üstü gelişmelere karşı istikrarını koruyabilecek bir duruş sergilediği gözüküyor.

Teknik olarak ;

Bir önceki yazımda “ Faiz Artışı Sonrası Dolar “144 Hareketli ortalamanın öneminden bahsetmiştim.13 Aralık 2015 ve 17 Aralık 2015 tarihleri arasındaki görünüm  aşağıdadır. İlgili yazının en son satırlarında bir sonraki makalenin 500 Hareketli ortalama ile ilgili görünüm hakkındaki incelememi yazacağımı belirtmiştim.

USDTRY Kanal ile 500 ve 55 Hareketli Ortalama 

İlk önce 500 Hareketli ortalama “ YEŞİL “ , daha sonra 55 Hareketli ortalama “MAVİ” ile ayrı ayrı USDTRY ‘ nin hareketini inceleyeceğim.
Her zaman dile getiriyorum yine yazmakta fayda görüyorum ; Kesinlikle ALIM-SATIM tavsiyesi değildir.Yönlendirme olarak algılanmamalı , sadece FİBONACCİ rakamları ile hareketli ortalamaların finansal varlıklar üzerindeki önemi olarak düşünülmeli.

Yazılarında cümle kurarken ve kelime seçiminde çok dikkat ediyorum, bazen o kadar seçici davranıyorum ki şunu yazarsan yanlış algı oluşabilir, bunu yazarsam yönlendirme olabilir mi düşünmekten makalenin içerisinden kelimeleri çıkardıktan sonra en son makaleyi okuduğumda ben bile anlamakta zorluk çekiyorum. Dikkat edilirse yazılarımın çoğunda Fiyat ve Rakam bulunmamaktadır.

USDTRY 500 YEŞİL Hareketli ortalama neden önemli ?

Genel kabul görmüş bir durum olarak 500 oranı/rakamı genellikle yükseliş ve düşüşlerde “Back” yani “Geri”  etkisi yapar. Yolun yarısı olarak adlandırdığım bu ortalama kişisel görüşüm “yola devam” veya “yola devam etmekten vazgeçiş” anlamını taşır tamamen kişisel görüşüm. Dikkat edilirse Politika Faiz kararı açıklandığı gün yukarı yönlü çıkışları bu hatta direnç ile karşılaştı. 500 Hareketli ortalama üstünde oluşabilecek kapanışlar veya altında oluşan kapanışlar USDTRY için bir fikir oluşturabilir.

55 MAVİ Hareketli ortalamanın durumu
Aşağıdaki grafikte 55 MAVİ Hareketli ortalamanın USDTRY için şu anda oluşturduğu desteği görüyorum. KANAL ÜST (1) denemesinde 55 Hareketli ortalamadan destek aldığı görülüyor ancak USDTRY KANAL ÜST (2) denemesinde 55 Hareketli ortalama altında hareket ederek aşağı yönlü baskı altına girdiği seçim sonuçlarına kadar bu ortalama altında kaldığı görülüyor seçim sonuçlarının açıklanmasından belli bir süre sonra 55 Günlük hareketli ortalama üstüne çıkarak bu ortalama üzerindeki kalma isteği devam ediyor. Kişisel görüşüm 55 Hareketli ortalama üstünde kalma isteği devam ettikçe yukarı yönlü hareketler görülebilir, 55 Hareketli ortalama altında günlük kapanışlar örnek olarak 2 veya 3 defa oluşursa aşağı yönlü baskı oluşabilir.

Kanal ile 500 ve 55 Hareketli Ortalama Birlikte

Son olarak ; Kanal ile 500 ve 55 Hareketli ortalamaları birlikte incelediğimde USDTRY ‘ nin 500 ve 55 Hareketli ortalama arasında kaldığı görülüyor. Ancak dikkat edilirse “GAP” olarak yazdığım boşluk bölgesi kısmında “Majör Kanal Kırmızı Orta Kesik Çizgi” ile “Yeşil 500 Hareketli Ortalama “ arasının daraldığı ve o bölgede oluşan hareketlerin agresifliği göze çarpmaktadır. USDTRY ile ilgili fikir oluşabilmesi için Haberlerin,Ekonomik Haberlerin ve verilerin yakından takip edilmesi faydalı olur.

Yorumunuz