Sermaye Piyasası Kurulu

Sermaye Piyasası Kurulu

SPK Nedir ?

  • Sermaye Piyasası Kurulu, 1981 yılında 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile kurulmuştur.
  • İdari ve mali özerkliğe sahip yetkilerini kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak kullanır.
  • Düzenleyici kamu kurumu niteliğindedir. İlgili olduğu bakanlık başbakan tarafından görevlendirilen devlet bakanlığıdır.

Sermaye Piyasası Kurulu’ nun Görevleri

  • Sermaye piyasalarının işleyiş kurallarını belirlemek.
  • Sermaye piyasasının güven, açıklık ve kararlılık içinde çalışmasını sağlamak.
  • Tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarını korumak.
  • Kurul yetkilerini düzenleyici işlemler tesis ederek  (kanun, yönetmelik, tebliğ) ve özel nitelikli kararlar alarak kullanmak.

Sermaye Piyasası Kurulunun Önemi 

Yatırımcıların haklarını koruyan bir sigorta güvencesi gibi düşünmek gerekir, kurulun yanı sıra yatırımcıların haklarının koruması için faaliyet gösteren diğer kurumlarda bulunmaktadır. Borsa İstanbul AŞ, İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.,Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.,Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği.”

Sermaye Piyasalarına giriş yapmadan önce Kurula ait olan http://www.yatirimyapiyorum.gov.tr/ ‘ yi mutlaka ziyaret etmenizde fayda bulunmaktadır. Banka köken’li biri olarak 2000′ li yıllarda yaşadığımız bazı olumsuzlukları hatırlıyorum Türkiye çok zor günler yaşamıştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu sayesinde bu zor günler atlatmış ve bugünkü bankacılık disiplini tesis edilmiştir. Aynı şekilde Kısaca SPK olarak adlandırdığımız kurumda sermaye piyasalarını disipline etmektedir. Yatırımcı haklarını korumaktadır bu yüzden Sermaye Piyasası Kurulu Lisansı olan firmalar ile çalışmak yatırımcının lehine bir durumdur. Lisansı olmayan kurumlar ile çalışmak yatırımcıyı zor duruma düşürebilir. Mutlaka her vatandaşın Banka ile bir iş ilişkisi olduğundan bankacılık konusundaki haklarınızı biliyorsunuzdur. Aynı şekilde Sermaye Piyasalarında işlem yapan bir vatandaş olarak haklarınız devlet güvencesi altındadır ama haklarınızın neler olduğunu bilmeniz gerektiği gibi sorumluluklarınızın olduğunu bilmelisiniz. Şimdi yine bankacılık konusunda bir örnek vereceğim nedeni de bankalar ile hepimiz daha sık iletişim halinde olduğumuz için örnekler vermek istiyorum. Bankaya hesap açmaya gittiğimiz zaman mutlaka banka personeli size hesap açılış evrakları imzalatırken bankacılık ürünleri hakkında ayrıca bilgi veriyordur Kredi,Kredi Kartı,Kredili Mevduat,Vadeli Hesap vb., saymakla bitmez aynı şekilde sermaye araçları da çeşitlilik gösterir bilinçsizce yaptığımız yatırımlar istenmeyen durumlar doğurabilir

Yukarıda okuduklarınız Bazı yatırım araçlarıdır. Yatırım yapmaya karar verdiğiniz zaman SPK LİSANSLI bir firma ile görüşmeniz yatırım konusunda herhangi bir bilginiz yoksa Firma müşteri temsilcisinden bilgi talep etmeniz sizin lehinize olacaktır. SPK Lisanslı firmalar eğitici videolar ve seminerler düzenlemektedir. Seminerlere katılma olanağınız olmasa bile canlı olarak sundukları bilgilendirici,eğitici ve tarafsız olarak anlatımlarda bulunan uzmanları mutlaka dinlemelisiniz firmaların internet sitelerinde “webinar” adı altında eğitim videoları bulunmaktadır.

Soru sormaktan korkuyoruz, karşı taraf sizin bilgisiz olduğunu düşünecek ve bizde bilgisiz bir insan olarak nitelendirilmemek için soru sormuyoruz, herkes her şeyi bilmek zorunda değil,bilemeyebiliriz, anlamayabiliriz, hatta 3-5 kere anlatılır yine anlamayabiliriz, olabilir anlayana kadar soru sormaktan çekinmeyiniz. Çalıştığınız firmalardan piyasa araçları konusunda yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz bu normal ancak Yatırım Danışmanlığı ayrı bir konudur. İşlemlerinizde aracı olan bir firma herhangi bir yatırım aracının yönü ile bilgi veremeyebilir bunun nedeni de Yatırım Danışmanlığı farklı bir konudur bu konu karıştırılmaktadır. Yatırıma aracılık etmek başka bir şeydir sadece alım-satım işlemlerinizi yaparsınız, Yatırım Danışmanlığı başka bir faaliyettir.

Çalıştığınız firmalardan aldığınız desteği az bularak, cevaplardan tatmin olmayarak yanlış yerlere yönelmemek gerekir

“Hiç kimse bir finansal varlığın nasıl ve nereye hareket edeceğini önceden tespit edemez,bilemez…”

internet ortamında okuduğunuz, duyduğunuz şeylerin hiçbirine itibar etmemek gerekir, okuyalım haberimiz olsun, dinleyelim yorum yapalım ama inanmayalım, Hele bir de isimsiz, kimliksiz garip garip nick’ ler ile sizlere akıl ve fikir veren insanlara hiç itibar etmemek daha iyi olur. Kendi analizimiz ve incelemelerimizi yapalım kendimiz karar verelim. Eğer ben analiz ve inceleme yapmayı bilmiyorum,haberlerden bir şey anlamıyorum, ekonomiden anlamıyorum, hiçbir şeyden anlamıyorum ama yatırım yapmak istiyorum şeklinde düşünüyorsanız işte o zaman YATIRIM DANIŞMANLARI devreye girer, yine SPK Lisanslı Onaylı olacak şekilde YATIRIM DANIŞMANLIĞI yapan firmalar bulunmaktadır. Kesinlik ile Yatırım Danışmanlığı Kapsamında olan firmalar ile çalışmak gerekir, en başta dediğim gibi SPK sizin sigortanızdır. Şahıslardan, yada lisansı olmayan firmalardan aldığınız yardımlar yatırımlarınızı negatif yönde etkileyebilir.

Sonuç Olarak ;  Sermaye Piyasası Kurulu ‘ nun  ” http://www.yatirimyapiyorum.gov.tr/ ” sitesine girerek , yatırım araçlarını tanıyıp, haklarınızı öğrenip, SPK linsanslı firmalar ile çalışarak, Yatırım Danışmalığı Kapsamında olan firmalardan destek alarak gönül rahatlığı ile yatırımlarınızı yönlendirebilirsiniz.

Yorumunuz