Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) verileri 13 Aralık 2019

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) verileri
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) verileri

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) verileri açıklandı. Emeklilik şirketlerinin verilerine göre 13.12.2019 tarihi itibarı ile 6.847.858 Gönüllü BES katılımcısının toplam fon tutarı 115,5 milyar TL, Otomatik Katılım BES kapsamında 5.382.345 çalışanın toplam fon tutarı 8,0 milyar TL’dir.

BES ÖZET VERİLERİ

Katılımcıların Fon Tutarı
Faizli Fon Tutarı
Faizsiz Fon Tutarı
98.648,4 milyon TL
88.294,9 milyon TL
10.353,5 milyon TL
Devlet Katkısı Fon Tutarı
Faizli Devlet Katkısı Fon Tutarı
Faizsiz Devlet Katkısı Fon Tutarı
16.847,8 milyon TL
15.618,6 milyon TL
1.229,2 milyon TL
Şirketlerin Katılımcılarının Toplamı6.847.858 Kişi
Katkı Payı Tutarı66.580,7 milyon TL
Yatırıma Yönlenen Tutar65.464,9 milyon TL

OKS ÖZET VERİLERİ

Çalışanların Fon Tutarı
Faizli Fon Tutarı
Faizsiz Fon Tutarı
Faiz bilgisi iletilmeyen fon tutarı*
8.027,5 milyon TL
2.961,3 milyon TL
5.066,2 milyon TL
0,0 milyon TL
Katkı Payı Tutarı6.271,4 milyon TL
Çalışan Sayısı5.382.345 kişi
Sertifika Sayısı6.411.474 adet
İşveren Sayısı211.673 adet

Emeklilik Şirketi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

A. Emeklilik şirketi tarafından uygulanan kesintilere dikkat etmelisiniz.

Emeklilik şirketiniz, sizinle imza altına aldığı emeklilik sözleşmesi kapsamında;

Sözleşme imzaladığınız anda peşin ya da bir kısmı peşin bir kısmı ertelenmiş veya tamamı ertelenmiş ödeme şeklinde ileri bir tarihte bir defaya mahsus giriş aidatı kesintisi,
Ödeyeceğiniz katkı payları ve sistemde oluşacak birikiminiz üzerinden yapılacak yönetim gider kesintisi,
Sözleşmede belirtilen ödeme tarihini müteakip 3 ay içinde katkı payınızı ödememeniz durumunda (ara vermiş kabul edildiğinizde) birikiminizden yapılacak ek yönetim gideri kesintisi,
Katkı payınızı ödemeye ara verme süresinin 1 yılı aşması durumunda, ara verme kesintisi,
Fona ilişkin giderlerin karşılanması amacıyla, fon işletim gider kesintisi dahil, fon toplam gider kesintisi,

yapabilir. Söz konusu kesintilerin birçoğu emeklilik şirketleri arasında farklılık gösterebilir.

B. Sunulan emeklilik yatırım fonlarının getirilerine dikkat etmelisiniz.

BES’e yatırılan katkı payları, emeklilik şirketleri tarafından katılımcıların tercih ettiği emeklilik yatırım fonlarında yatırıma yönlendirilir. Bu fonlar türlerine göre; hisse senedi, devlet tahvili, kıymetli madenler vb. yatırım araçlarını içerir. Tercih edilen fonların içerdikleri yatırım araçlarının kazanç ya da kayıpları katılımcıların getirilerini etkiler. Alınacak riski belirlemek her zaman katılımcıların elindedir. Katılımcılar, güvenli yatırım için daha az risk içeren fonlara ağırlık verebilecekleri gibi, daha fazla risk içeren fonları tercih ederek daha fazla getiri sağlama ihtimallerini arttırabilirler.

C. Emeklilik şirketlerinin sunduğu hizmet çeşitlerine ve kalitesine dikkat etmelisiniz.

Emeklilik şirketiniz, bireysel emeklilik hesabınıza ait günlük bilgilere erişiminizi sağlamakla ve sözleşmenizden doğan haklarınıza ilişkin hizmetleri çağrı merkezi ve internet sitesi aracılığıyla sunmakla yükümlüdür. Ayrıca, emeklilik şirketinizin size doğru emeklilik yatırım fonu seçimi konusunda sağlıklı yönlendirme yapması önem taşımaktadır. İlave olarak, gerek duyduğunuzda emeklilik şirketinize anında ulaşabilmeniz önemlidir. Tercih ettiğiniz iletişim kanalı aracığı ile emeklilik şirketiniz tarafından sunulan hizmetlerin çeşitliliğinin ve kalitesinin beklentilerinizi karşıladığından emin olun.

Ayrıca, emeklilik şirketiniz sözleşmenizde size;

kesinti iadesi, katkı payı ödemesi gibi birikim tutarınızı etkileyecek nitelikte ek faydalar,
kredi kartına ödenen puanlar/bonuslar, ücretsiz ferdi kaza sigortası, acil sağlık hizmetleri, yol yardımı, çilingir hizmeti, vb. ek hizmetler ve faydalar,

sağlayabilir. Bu sebeple, emeklilik şirketi seçimi yaparken tarafınıza sunulabilecek ek faydaları dikkate almanız önemlidir.

D. Blokaj süresine dikkat ediniz.

Emeklilik şirketleri katkı payının ödenmesi ile ilgili olarak bankalarla hizmet anlaşması imzalar. Söz konusu anlaşmalar çerçevesinde bankalar katılımcılardan tahsil ettikleri parayı hizmet anlaşmasında belirlenen süre (blokaj süresi) sonunda emeklilik şirketine intikal ettirirler. Blokaj süresi şirketten şirkete farklılık gösterebilmektedir.

Katkı payınızın kredi kartınızla ödendiği veya banka hesabınızdan alındığı tarih ile bireysel emeklilik hesabınıza intikal ettiği tarih arasındaki süre hakkında bilgi edininiz. Bu sürenin daha kısa olması katkı payınızın yatırıma daha çabuk yönlendirilmesi ve devlet katkısı ödemesinin hesabınıza daha erken yapılması anlamını taşır.

Yorumunuz