Bireysel Emeklilik Yeni Dönem

Bireysel Emeklilik Ödeme Periyodu

Uzun yıllar takip ettiğim ve bu konuda çalışmalarım olduğu için Bireysel Emeklilik Hakkında yazma gereği hissettim.

Uzun yıllar diyorum zira bana göre 11 yıl uzun bir süre, sistem ilk çıktığı zamanlarda 2003-2004 yılları bankada çalışıyordum yeni olduğu için neyin ne olduğunu bilmiyoruz, açıkçası ilk zamanlar anlatması ve tanıtması güç bir gelişmeydi.

Sonunda ne olacak?  nasıl para kesilecek? çıkarsam ne olur? Gibi bir sürü sorular. 2004 yılında Bireysel Emeklilik Lisans‘lama sınavlarına girdim.

Çalıştığımız kurum haliyle bu lisansı almamızı teşvik ediyordu Tanıtıcı Programlar, Yatırım Fonları, Tasarruf Sistemi, Bireysel Emeklilik Yatırım Planları vb. konularda eğitimler alıyorduk. Sistem çok mükemmel ve geleceğini düşünenler için bulunmaz bir tasarruf sistemiydi.

Yıllar içerisinde sistem çok değişti, geliştikçe gelişti.

Devlet’ te teşvik etmeye başlayıp %25 Devlet katkı payı ile daha avantajlı hale geldi. Yani 100 TL aylık birim ile sisteme giren kişiye 25TL ‘ de devlet katkıda bulunup 125TL ile daha ilk ay sistemde karlı bir şekilde yatırım fonlarından da ayrıca birikimlerinize eklenerek tasarruf etmeye başlıyorsunuz.

Birikimleriniz emeklilik yatırım fonlarında profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetiliyor. Sistem şeffaf bir sistem herkes birikimlerini kontrol altına alabiliyor Bireysel Emeklilik hesapları Takasbank’ta tutulmakta olup Paylarınızı İnternetten istediğiniz zaman görebiliyorsunuz.

Ayrıca sistem Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından gözetim ve denetim altında tutulmaktadır.

Emeklilik Dönemi

Emeklilik döneminin olumlu ve olumsuz bazı yanları olduğu az çok tahmin edilmekte ve bilinmektedir.

Emekliliğe hazırlıksız yakalanmamak için Bireysel Emeklilik konusunda yetkili firmalardan detaylı bilgi almak faydalı olur diye düşünüyorum. Emeklilik Gözetim Merkezi ‘nin sitesi ziyaret edilebilir

Yıllık Gelir Sigortaları Yönetmeliği 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe girecek

Toplu veya belirli süreler içinde yapılan katkılara göre hemen veya belli bir süre sonra başlayan, sigortalıya veya lehdarlarına ömür boyu veya belirli süreler için yapılan düzenli ödemelerdir.

Yıllık gelir sigortası sözleşmesine göre belirlenen emeklilik maaşı, aylık, üçer aylık, altı aylık veya yıllık olarak ödenebilmektedir

Finansal Analiz

Bireysel Emeklilik Aracıları, sisteme girme ile ilgili bilgi vererek, emeklilikteki beklentilerinize, gelir durumunuza ve yaşınıza en uygun yatırım fonunu tercih etmeniz konusunda gereken desteği verecektir. Bireysel Emeklilik hayat standardınızı korumak ve rahat bir emeklilik için yapılan tasarruf aracı olarak düşünülmesi gerekir.

Yorumunuz