Hayat Sigortası Nedir?

Hayat Sigortası Nedir
Hayat sigortası, sigorta şirketinin belli bir prim karşılığında sigortalının sözleşmede belirtilen süre içinde ve sözleşmede belirtilen hallerde yaşam kaybı veya sözleşmede belirtilen süreden daha uzun hayatta kalması halinde size veya belirlediğiniz kişilere sigorta bedelini ödediği sigorta türüdür.

Hayat Sigortası Nedir ? Konusu insan hayatı olan ve insanın yaşamı boyunca karşı karşıya gelebileceği rizikolar için önlem almayı sağlayan hayat sigortası,  başımıza hiç beklenmedik bir olay gelmesi durumunda kendimizi ve sevdiklerimizi finansal olarak güvence altına almamızın yanı sıra aynı zamanda bir tasarruf sistemidir.

Hayat Sigortası Çeşitleri

 1. Birikimsiz Hayat Sigortası   : Poliçenin , yani sigorta şirketi ile anlaşmanızın yazılı metninde yazan teminatlara göre riskin gerçekleşmesi durumunda geride kalanlara veya riskin derecesine göre sigortalıya güvence sağlayan bir sigortalanma şeklidir. Bu şekilde olan Hayat Sigortalarının teminatları yüksek olduğundan birikim yaptırmamaktadır.
 2. Birikimli Hayat Sigortası : Eğer birikim yaparak aynı zamanda kendinizin ve sevdiklerinizin finansal anlamda geleceklerini düşünüyor ve bu konuda destek olmak istiyorsanız birikimli hayat sigortası yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda birikimsiz hayat sigortasında olduğu gibi muhtemel risklerin oluşması halinde finansal yönden oluşabilecek olumsuz etkileri azaltabilirsiniz. Birikimli hayat sigortalarının teminatları nispeten düşük olmaktadır.

Hayat Sigortasının Teminatları nelerden oluşmaktadır ?

Öncelikli olarak hayat sigortalarının ana teminat konusunun Vefat Teminatı olduğunu bilmekte fayda var. Bu teminatın yanına aşağıdaki ek teminatlar eklenebilmektedir.

 • Kaza sonucu vefat
 • Kaza sonucu sürekli maluliyet (Sakatlık)
 • Hastalık sonucunda oluşan sürekli maluliyet
 • Kaza sonucunda tedavi masrafları
 • Toplu taşıt araçlarında meydana gelen vefat durumu
 • Tehlikeli hastalıklar teminatı
 • İşsizlik teminatı
 • Birikim teminatı

geleceğinizi ilgilendiren konularda, hayatınızı ve sevdiklerinize yönelik olarak bir güvence sisteminine dahil olabilirsiniz.

Hayat Sigortası Nedir ? Neden Hayat Sigortası yaptırmalıyım ?

Yukarıdaki yazılı olan teminatlar incelendiğinde hayat sigortasının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Kısaca neden hayat sigortası yaptırmak gereklidir şeklinde düşünecek olursak ;

 • Herhangi bir sakatlık olması halinde hayatımızda oluşabilecek olumsuz  finansal etkiyi azaltabilir ve hayatımızı belli bir standartta ilerlemesini sağlayabiliriz
 • Vefat gibi bir durum olması halinde , sevdiğimiz kişilere maddi anlamda bir destek bırakarak, çocuklarınızın eğitiminin devam etmesini sağlayabilirsiniz
 • Kaza veya tehlikeli hastalık durumunda teminatlarınız sayesinde zor dönemleri finansal açıdan rahat geçirmenizi sağlayabilirsiniz.

Sigorta yaptırmak istemeniz durumunda, teklif formunda yazan kısımlara doğru cevap vermeniz önemlidir.

Birikim yapmak isteyen ve/veya yaşamı boyunca karşılaşılabilecek çeşitli risklere karşı teminat sahibi olmak isteyenler hayat sigortasından yararlanabilir, Ancak teminat türlerine göre bazı konularda sağlıklı olma şartı aranabilir.

Yorumunuz