TCMB Faiz Artırdı Dolar/TL Düşüş Yaşadı

TCMB Faiz Artırdı Dolar/TL Düşüş Yaşadı
Yılın en kritik PPK toplantısı olarak görülen bugünkü toplantı kararı açıklandı. TCMB gecelik borçlanma faizi’ ni %7,25 ve haftalık repo faizi’ni %8 ile sabit tutarken ve GPL borç verme faiz oranını 625 bp artırdı %24’2 yükseltti.

Yılın en kritik PPK toplantısı olarak görülen bugünkü toplantı kararı açıklandı. TC Merkez Bankası Faiz Kararı ; gecelik borçlanma faizi’ ni %7,25 ve haftalık repo faizi’ni %8 ile sabit tutarken ve GPL borç verme faiz oranını 625 bp artırdı %24’2 yükseltti.

3 Eylül’de parasal duruşun yeniden şekilleneceğini açıklayan TC Merkez Bankası Faiz Kararı ’nin bugünkü PPK kararı sonrası ilk açıklaması:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltilmesine karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Merkez Bankası Faiz Kararı İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.’

Güne 6,35 yakınında başlayan USD/TRY kuru, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCMB’yi hem faiz hem de enflasyon konularında eleştirmesi ile %2,5 yükselişle 6,5574’e çıktı. Karar öncesi 6,42 seviyesinde fiyatlanan kur, karar sonrası ilk tepki olarak 6,01 seviyesine geriledi ve günlük bazda %5 kayıp verdi. İlk tepkinin ardından tekrar 6,18’e yükselen kur son dakika itibariyle %3 düşüşle 6,15 seviyesinde fiyatlanıyor.

25 Nisan-7 Haziran aralığında toplamda 500 bp faiz artışı yapan TCMB, 24 Temmuz’u pas geçmesinin ardından Eylül toplantısında 625 bp faiz artırarak yılın ilk 9 ayında toplamda 1125 bp faiz artışı yapmış oldu.