USDTRY Analizi

  FED Tarım Dışı İstihdam
  FED Tarım Dışı İstihdam

  USDTRY Analizi : TRY ‘nin, USD karşısında değerlenmesi ya da değer kaybetmesini sadece ve doğrudan DXY etkisi Olduğunu düşünen varsa yanılabilir. TRY ‘ yi etkileyen birincil faktör iç ve dış dinamiklerdir. Çeşitli iletişim ve yayın organlarında yapılan yorumlarda DOLAR ENDEKSİNİN (DXY) yükselişi sebebi ile USDTRY paritesi’ nin yükselişe geçtiğini ya da bir anda ne olduğunu anlayamadan USDTRY paritesinin yükseldiğini ifade edenler oldu. Bakınız ben daha önceki bir yazımda para birimleri ya da herhangi bir finansal varlığın canlı organizma gibi hareket ettiğini belirtmiştim. USDTRY paritesi neden GRİ Renkli(2) nolu kanal alt seviyesinden değilde Noktalı Çizgi Halindeki(3) nolu kanal alt seviyesinden destek aldığını ve buradan yükselişe geçerek haftalar önce belirlenen Fibonacci %236 seviyesine(Fibonacci Seviyeleri) ulaşıp burada karar verme aşamasına geldiğini aşağıdaki analizde anlatacağım.

  Detaylı Analiz Açıklaması:

  Grafiği detaylı incelediğimizde Üç adet Kanal göreceğiz bu çok önemli, kanallar belirli gün ortalamalarına göre farklı bir yöntemle hesaplanarak parite’ nin Dip(Low), Orta hat(Base) ve Yüksek(High) seviyeleri tespit edilmiştir. Bu hesaplama türü tüm finansal varlıklar için aynıdır diğer analizleri incelediğinizde görebilirsiniz.

  Aşağıdaki grafiğimizde görüleceği üzere USDTRY ’ nin kırılma noktası üçgenin alt tabanıdır (Siyah Hat). Parite’ nin kırılması ile birlikte sert bir düzeltme hareketi yapacağı belliydi ama nereye kadar? Benim karar noktam MAVİ renkli olan kanal(1) alt çizgisidir. Neden? Çünkü MAVİ renkli kanal Ana Kanaldır, eğer parite Ana Kanal alt çizgisini kırıp aşağı doğru hareket edecek olursa ki aşağı doğru hareket etti o zaman karar noktamız Noktalı Çizgi halinde olan (3) numaralı kanal alt çizgisidir ve parite bu kanalın alt çizgisinden destek alarak yukarı hareketini yapmıştır. Yine tüm finansal varlıklarda geçerli olan farklı bir hesaplama yöntemi ile Fibonacci %236 seviyesi grafik tarihi itibari ile bakıldığında haftalar önce tespit edilmiş ve parite bu seviyede karar aşamasına gelmiştir.

  USDTRY Analizi

  Yazının başında belirmiştim, Finansal varlıklar canlı bir organizma gibi hareket ederler. USDTRY zaten düzeltmesini yapmıştı gerektiği şekilde gerektiği kadar aşağıya gitmişti en fazla aşağıya gideceği yer Gri renkli olan(2) kanal alt çizgisiydi pek farklı bir durum olmayacaktı daha da aşağıya gitmesi mümkün değildi. Parite karar aşamasındayken biranda gündeme düşen ve burada yer vermek istemediğim bir konu oldu ve  parite 3-5 günde geleceği yere 1 günde geldi yani değişen paritenin hızıydı parite zaten Fibonacci %236 seviyesine gelecekti (Fibonacci Seviyeleri). Aslında finansal varlıklarda tartışılması gereken konu fiyatlarının yüksekliği yada düşüklüğü değil hız seviyeleri olması gerekir finansal varlıklar zaten gerektiği şekilde hareket ediyor. 

  Fibonacci Seviyeleri

  MAVİ: MAJÖR KANAL  (1)
  GRİ: MİNÖR KANAL  (2)
  NOKTALI ÇİZGİLİ KANAL: SUBMİNÖR KANAL (3)
  Fibonacci %236: 2,74709

  Resistance: 2,7190
  Resistance: 2,71200
  Resistance: 2,70250
  Pivot: 2,68750
  Support: 2,67250
  Support: 2,66300
  Support: 2,64800

  Analiz ve Grafik Hazırlanış tarihi 08/Temmuz/2015

  USDTRY Analizi
  USDTRY Analizi

  Analiz ve Grafik Kontrol Tarihi 24/Temmuz/2015

  Fibonacci Seviyeleri
  USDTRY Analizi

  USDTRY

  Yorumunuz