USD/TRY Aralık Son Haftası

Tarım Dışı İstihdam
Tarım Dışı İstihdam

Piyasaların tatil olması ve bu arada yayınlanan önemli ABD dataları’ nın beklenti doğrultusunda gelmemesi. Bu sebeple usdtry aralık son haftası ve diğer majör piyasalarda da volatilite oluştu.

USDTRY ile ilgili makalede Günlük Grafik’ de 55 günlük ortalamanın 23 Kasım 2015 Tarihinden 24 Aralık 2015 tarihine kadar olan desteğinden bahsetmiştim.

55 Günlük Hareketli ortalama üzerinde kaldığı ve bu ortalama üzerinde kapanışlar olduğu sürece yukarı yönlü hareketlerin oluşabileceği bu ortalama altında gerçekleşecek kapanışların aşağı yönlü baskılar oluşturabileceğini düşündüğümü belirtmiştim.

Hareketli ortalamanın altında / üstünde kapanışlar TREND belirleyici olabilir, ancak TREND’ in kısa-orta-uzun vadeli olmasının Temel Analize bağlı olduğunu düşünüyorum.

Tek başına göstergeler TREND ‘ in yönü konusunda fikir verebilir ancak karar vermek konusunda mutlaka temel analiz verilerini takip etmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

Örnek verecek olursak, 24 Aralık 2015 ve 31 Aralık 2015 tarihlerini ele alalım ifade uygun olur mu bilmiyorum ama SWOT Analizi yaparak, bir strateji belirmek için artıları ve eksileri ile konuyu ele alıp Fırsatları ve Tehditleri saptayabiliriz.

Aslında İşletmeler için kullanılan bir stratejik yaklaşımı ifade eder ama ne olursa olsun hayatımızın her alanında SWOT Analizi yaparak strateji belirleyebiliriz. 1 Haftalık bir süreçte piyasalar üzerindeki fırsatlar ve tehditleri belirlemek biraz zordur ancak genel bir görünüm elde edebiliriz.

Günlük Grafikler ile usdtry ne olur – 28 Aralık 2015 ve 31 Aralık 2015 

Piyasaların yılsonu ve yaklaşan tatil nedeniyle çekimser olması. Risk iştahı olan oyuncuların agresif hareketler ile piyasa üzerinde beklenmedik etkileri. Ekonomik takvimde açıklanan verilere karşı tepkilerin beklenen etkiyi yaratmaması buna benzer negatif etkiler yanılmamıza sebep olabilir. Piyasa oyuncularının sistemden uzak kalmasını fırsat bilerek araya sıkıştırılan bazı ülke ekonomi verileri olabilir. Pozitif yönlerimiz ne olabilir? Negatif yönleri saptamak ve bunun bilincinde olmak bir adım önde olduğumuzu gösterir.

Aşağıda, ekran boyutuna büyütülebilir olan USDTRY Günlük Grafikleri görüleceği üzere. 55 MAVİ Renkli ortalama’ nın üstünde kalma çabaları 31 Aralık 2015 Tarihinde yılsonu itibariyle sonuçsuz kalıyor. Aşağıdaki verilere göre 28 Aralık 2015 tarihinde açıklanan (TR) İmalat Güveni verisi. öncekine göre düşük açıklanıyor. Aynı gün 55 Hareketli Mavi ortalama altında hareketler görülüyor.

Volatilitenin yoğun olduğu 29 ve 30 Aralık 2015 tarihlerinde.  (USA) Tüketici Güveni beklenti üstünde açıklanırken. Bir sonraki gün (USA) Askıdaki Konut Satışları versinin beklenti altında açıklanması ile birlikte USDTRY çiftinde hareketlenmeler yoğunlaşıyor. 31 Aralık 2015 Tarihinde açıklanan (TR) Ticaret Açığı verisi ile USDTRY ‘ de hareketlilikler görülüyor. Yıl sonu kapanışını 55 Hareketli Ortalama altında yapıyor.

ZamanEkonomik Veri/OlayAçıklananBeklentiÖnceki
28 Aralık 2015 14:30(TR) İmalat Güveni Aralık102.02 105.02
29 Aralık 2015 11:00(TR) Yabancı Turist Girişi (Yıllık)-0,53% -4,00%
29 Aralık 2015 17:00(USA) Tüketici Güveni96,0593,8   92,6
30 Aralık 2015 17:00(USA) Askıdaki Konut Satışları (Aylık)-0,9%0,5%  0,4%
31 Aralık 2015 10:00(TR) Ticaret Açığı (Kasım)-4,20B -3,62B

usdtry aralık son haftası

USDTRY Slayt’ ındaki ilk grafik 30 Aralık 2015 Tarihine ait, diğer 8 grafik ekonomik verilerin açıklanması ile birlikte. 4 saatlik periyotlar halinde USDTRY ‘ nin verdiği tepki. 2 adet Ortalama ve bu ortalamalar arasındaki ilişkiyi gözlemlemek istiyorum. Her zaman olduğu gibi amaç gözlem yapmak olup KAZANÇ/KAYIP şeklinde düşünmüyorum. Anlamak istediğim konu finansal varlıkların verilere gösterdiği tepki sınırları nelerdir ?

hangi periyotlarda tepkiler ölçülmeli , açıklanan verilere gösterilen tepkiler aynı mı? yoksa her veriye farklı hız ve sürede tepkiler mi veriliyor ?  ülke verileri aralarındaki ilişkiler nelerdir, her ülke verisine gösterilen tepki farklı hız,süre ve tepkide mi?  korelasyon hesaplaması yaparken kendime göre değişkenler bulabilirmiyim? istatistiksel verilerin,ekonomik haberlerin veya ülke politik haberlerin etkisini nasıl ayrı ayrı ölçebilirim?

yani onlarca sorunun cevabını not defterime kaydediyorum. Aşağıda, ekran boyutuna büyütülebilir olan USDTRY 4 Saatlik  Grafiklerinde görüleceği üzere dolar tl kaç olur gibi sorulara cevap vermek için 144 ve 55 Hareketli Ortalamalar ; Hız, Süre ve Sınır konusunda kendime bir fikir oluşturmamı sağladı. Destek / Direnç şeklinde yorumlamıyorum. Ortalamalar arası genişleyen açı / Daralan açı ve kesişme noktaları Finansal varlığın Hızı, tepki süresi ve sınırını belirlememde yardımcı olabilir.

USDTRY Günlük Grafikleri

 • İlk olarak 30 Aralık 2015 Tarihinde 55 noktası üzerinde olan ve üstünde 144 noktası sınır olduğunu düşündüğüm
 •  USDTRY grafiğinde 144 üzerinde gerçekleşecek hareketler için olağan üstü bir gelişmenin olması gerekliydi.
 • Benim için üst sınır noktası 144 Hareketli Ortalamaydı. 144 CLOSE üstündeki hareketler yukarı yönlü hareketlerin tetikleyicisi olabilirdi.
 • Ertesi gün yani 31 Aralık 2015 tarihindeki hareketleri takip etmeye başladım
 • Fibonacci 144 Close rakamına kadar yukarı yönlü hareketini yapan paritenin aynı noktadan geri dönüşünü
 • tekrar 55 close seviyesine kadar inişini 4 saatlik zaman dilimi içerisinde izledim.
 • 144 ve 55 arasındaki mesafe kadar paritenin yükselmesi , aradaki açının genişliği daha büyük olsaydı parite daha da yukarılara çıkabilirmiydi?
 • O zaman Fibonacci oranları ile hareketli ortalamaları arasındaki mesafe kadar Hız da olabilimi?  ve süresi ilgili grafik periyodu kadar olabilirmi? sınır iki fibonacci rakamı arası kadar olabilirmi ? gibi soruları beraberinde getiriyor.
 •  7 numaralı grafikte 144 noktasından geri dönen paritenin hızı ve süresi ve yukarı çıkış yapğtığı harekete benziyordu.
 • 7 numaralı grafikte Geri dönüşünü 55 hareketli ortalama altına sarkıtığı görülüyor, daha sonra tekrar toparlayıp 55 noktası ustunde kapanışlar yapıyor.
 • 144 ve 55 noktaları arasındaki mesafe daraldıkça;  hareket alanı,hızı ve süresi de daralırmı?
 • Aslında bir çok soru yazılabilir , geçmiş dönemdeki veriler ile hareket hızlarının,sürelerinin sınırlarının karşılaştırılması yapılabilir. Gelecek veriler ve ortalamalar ile bir korelasyon kurulup sonuçlar üzerinde fikir oluşabilir.

Makaleyi okuduysanız lütfen UYARI sayfasınıda okuyunuz

Yorumunuz