Bireysel emeklilik sistemi ile nasıl emekli olurum?

Ersoy Toptaş
Ekonomist / Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde, bir şirketin Finans bölümünde çalıştı.

Bireysel emeklilik sistemi ile nasıl emekli olunur ve nasıl emekli olurum gibi soruların cevapları vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Sosyal Güvenlik Sistemi’nin tamamlayıcısı olarak her ay bütçenizden bir miktar parayı Bireysel Emeklilik Sistemi’ne aktarmanız durumunda, çalışma hayatındaki yaşam standardınızı emeklilik döneminde de korumanıza olanak sağlar.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olmak için her ay düzenli olarak katkı paylarınızı ödemeniz, 56 yaşında olmanız ve en az 10 yıl sistemde kalmanız gerekiyor.

Her geçen gün bireysel emeklilik mevzuatı ve işleyişinde bireylere kolaylıklar sağlayacak, sistemi teşvik edecek iyileştirmeler yapılıyor .

2003 yılından bu yana yapılan iyileştirmeler incelendiğinde sistemin daha da iyiye gittiği görülmekte. Bireysel emeklilik sistemi ile nasıl emekli olurum?

Emeklilik hakkınızı kazandığınız zaman karşınıza birden fazla seçenek sunulmakta, bireysel emekliliği cazip kılan bir özellik de zaten sizin kontrolünüz altında olması, kararları kendiniz verebilmeniz ve yapmış olduğunuz tasarrufun getirisinin yönlendirmesini kendiniz yapabilmeniz.

Yazının Devamını Okuma İçin

Yorumunuz