Değerli dostlar, dün akşam Habertürk ‘te sayın Mehmet Akif Ersoy’un sunduğu ‘Nedir Ne Değildir‘ adlı söyleşi programında Prof. Dr. Özcan Yeniçeri hocamız da vardı.

Sene 1993’de üniversiteye başladığımda kendisini tanıma fırsatı buldum.

Sayın Yeniçeri’yi 27 yıl öncesinden tanırım.

Derslerimize girdiğinde bazen ‘hiç bitmesin şu ders’ dediğim olmuştur.

Sadece ders konuları ile ilgili değil hayata da hazırlardı öğrencilerini.

Son dönemde tartışma programlarına baktığımızda, konular değişmesine rağmen konukların aynı olduğunu görüyoruz; alanında uzman ve bu konuda birikim sahibi insanların ekranlarda görülmesi programı daha dikkatli ve anlaşılır bir şekilde izlememizi sağlıyor.

Youtube’dan izlediğim programın izleyici sayısının yüksek seviyede olduğunu gördüm diyebilirim.

1990’lı yıllarda bir ara çok meşhur olan Toplam Kalite Yönetimi konusunda edindiğim bilgiler iş hayatımda bana çok yaramıştı. Ki,Özcan Yeniçeri hocama teşekkürü bir borç bilirim.

Prof.Dr. Özcan Yeniçeri’yi kısaca tarif edebilirmisin diye soracak olursanız…

Ayaklı bir kütüphane, psikolog, sosyolog , yönetim bilimcisi , tarihçi , düşünür, yazar, stratejist unvanları kendisini tanımlamak için eksik kalır. Yani, tanımanız gerekir…

Dün akşamki programın ana konusu “ABD’nin İranlı Komutan Süleymani’yi öldürmesi uluslararası arenada nasıl yankılandı” idi.

Sayın Yeniçeri’nin olaylara ve/veya olgulara bakış açısı, bazen insanları “Ya ben hiç bu şekilde düşünmemiştim” dedirtecek kadar mantıklı ve zekicedir.

Nitekim insanların aynı konularda farklı düşlenebileceğinin tespitini yapan Sayın Özcan Yeniçeri‘nin sözleri şöyleydi: “Bu tür tartışmalarda, istenilen bir senteze varılabilmesi için çok dikkatli ve önyargılardan soyutlanmış bir biçimde olguya yaklaşmak gerekiyor. Bir olayın ne olduğunun sizin ona nasıl baktığınıza bağlı olarak değişir”

* Ne kadar doğru, ne kadar yanlış bilmiyorum ama diyerek filozoflar tarafından anlatılan bir hikayeyi dile getiren sayın Yeniçeri izleyicilere anlaşılır ve bugünkü durum ile kıyaslama yapabileceğimiz konulardan bahsetti…

İşte o hikaye:

“Hindistan‘da İngiliz hakimiyeti sona erip bağımsız Hint devleti kurulduğunda, İngiliz genel vali pılısını pırtısını toplar uçağa doğru yürür. O arada Hindistan başbakanı genel valinin yanına yaklaşır. Ve şöyle der:  Siz gidiyorsunuz ama arkada enkaz bıraktınız, insanlarımızı etnik etnik, mezhep mezhep bizi böldünüz, baharatlarımızı, yer altı yer üstü zenginlik kaynaklarımızı yağmaladınız, bizi sefalete mahkum ettiniz şimdide gidiyorsunuz. Bunun üzerine İngiliz genel valisi başbakana dönerek derki ; tamam bütün bunları yaptık ama kusura bakmayın siz de çok müsaittiniz.

Müsait olmak ya da olmamak konusunun ve bölgemizde oluşabilecek her olayın Türkiye’nin aleyhine olacağını vurgulayan yeniçeri dikkatli olmamız gerektiğini, bilgi birikimi ve yaşanmış olaylar ile çok güzel ifade etti.

Konukların birbiri ile olan diyaloglarının seviyeli ve kavgasız geçmesi programı daha da anlaşılır hale getirdi. 26. Dönem Milletvekilleri Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Altan Tan, 24. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri ve akademisyen-yazar Yusuf Kaplan’a ayrı ayrı teşekkür ederim.

Öğrencisi olmaktan her zaman gurur duyduğum bendeniz Ersoy Toptaş, kıymetli hocam Prof. Dr. Özcan Yeniçeri’ye İzmir Foça’dan saygılarımı ve selamlarımı iletirim.

Not: Yeniçeri’nin Türkiye gündemi ile ilgili yazılarını Yeniçağ Gazetesi‘ nden takip edebilirsiniz.

Yorumunuz