ABD Kongre Üyeleri Fed’den ‘Ulusal Dijital Para Birimi’ Geliştirmesini İstiyor

Federal Reserve Chairman Jerome Powell
Federal Reserve Chairman Jerome Powell

ABD’li iki milletvekili Federal Rezerv’in dijital bir dolar oluşturmayı düşünmesini istiyor.

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’a gönderilen bir mektupta , Rep. French Hill (R-Ark.) Ve Rep. Bill Foster (D-Ill.), Başka bir ülke veya özel bir şirket kurduğu takdirde yaygın olarak kullanılan kripto para birimini ve merkez bankasının kendi versiyonunu yaratmayı isteyip istemediğini sorun

İlk olarak Bloomberg Yasası tarafından bildirilen yazı, Fed’in ABD para politikasını oluşturma ve yönetme hakkına sahip olduğunu ayrıntılarıyla anlatıyor.

“Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankası olan Federal Rezerv, ulusal bir dijital para birimi geliştirme kabiliyetine ve doğal rolüne sahip” dedi.

ABD Doları’nın önceliğinin, dijital fiat para birimlerinin geniş kabulünden uzun vadede tehlikeye girebileceğinden endişe duyuyoruz. Uluslararası, Uluslararası İskan Bankası, şu anda 40’tan fazla ülkenin şu anda geliştiğini veya dijital bir para birimi geliştirmek istediğini belirten bir çalışma yürütmüştür. ”

Nitekim, küresel finansal sistemin dolardan uzaklaşması için bazı çağrılar olmuştur. En önemlisi, İngiltere Merkez Bankası valisi Mark Carney, diğer finansal araçların bir sepetiyle desteklenen dijital bir para biriminin ülkelerin bu değişimi yapmasına yardımcı olabileceğini önerdi .

Pazartesi günkü yazısında Foster ve Hill, kripto para birimlerinin şu anda ABD’de spekülatif amaçlar için kullanıldığını, ancak kullanımlarının “gelecekte kağıt para ile artan bir şekilde aynı hizada” olabileceğini yazdı.

ABD, dijital para birimleri geliştirmek için özel şirketlere güvenmemeli. Mektupta özellikle Facebook liderliğindeki Terazi stablecoin yazıyor.

“Facebook / Libra önerisi, eğer uygulandıysa”, kongre üyeleri, “ABD’nin yetki alanı dışındaki finansal yönetişimin önemli yönlerini kaldırabilir” dedi.

Mektupta JP Morgan ve Wells Fargo’nun yakın zamanlardaki şifreleme parazit çabalarından bahsetmeye devam ediyor .

İleriye Giden Yol

Mektup, Fed’in şu anda bir dijital para birimi geliştirmek isteyip istemediğini, dijital fiat para birimlerinin güç kazanması halinde herhangi bir acil durum planı olup olmadığını, Fed’in dijital geliştirmesini engelleyebilecek yasal, düzenleyici veya ulusal güvenlik sorunlarının olup olmadığını da içeren bir dizi soru soruyor. para birimi, hangi piyasa riskleri veya başka sorunların Fed şifrelemesinden kaynaklanabileceği ve projeye ne gibi yararları olabileceği.

Hill ve Foster, Fed’in kendi şifreleme para birimini oluştururken fayda sağlayabileceğini öne süren tek kişiler değil. Geçtiğimiz yıl, eski Federal Mevduat Sigorta Şirketi Başkanı Sheila Bair , Fed’in özel sektör veya başka bir ülke tarafından rahatsız edilmekten kaçınmanın bir yolu olarak dijital para birimi oluşturmasını önermişti.

Federal Reserve de gerçek zamanlı bir ödeme sistemi oluşturmaya çalışıyor , ancak kripto para birimi benzeri bir özellik olup olmayacağı belli değil.

Mektupta, Kongre üyeleri, bunun Fed için acil bir sorun olabileceğini öne sürüyor, şöyle yazıyor:

“Dijital para birimlerinin kâğıt paranın özelliklerini ve faydalarını daha fazla üstlenebilme potansiyeli ile, Federal Rezervin bir ABD doları dijital para birimi geliştirme projesini üstlenmesi zorunlu hale gelebilir.”

Federal Reserve’ün basın ofisine bırakılan bu talebe bir cevap verilmedi.

Yorumunuz