SEC, Wilshire Phoenix Bitcoin ETF Teklifi Kararını Erteledi

SEC Wilshire Phoenix Bitcoin ETF Teklifi Kararını Geciktirdi
ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) önerilen bir bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylayıp onaylamaması gerektiğini belirlemek için dava açmaya başladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) önerilen bir bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylayıp onaylamaması gerektiğini belirlemek için bir işlem başlattı

Salı günü yayınlanan kamu açıklamasına göre SEC, NYSE Arca’nın Wilshire Phoenix’in Bitcoin ve Treasine Investment Trust’ın hisselerini listeleyip almasını sağlamak için önerilen kural değişikliğini değerlendirmeye başladı. Şirketler ilk önce Mayıs ayında kural değişikliği önerisini sundular.

hem bitcoin hem de ABD Hazine bonoları konusunda yatırımcıların sorun yaşayacağını düşünüyor. SEC, halkın, CME bitcoin referans oranının manipülasyona duyarlı olmadığı yönündeki önerisi hakkında ne düşündüğü de dahil olmak üzere, bir takım sorular listeledi.

SEC, teklif hakkında Haziran ayında yorum yapmaya başladı ve kayıtlar, bir bitcoin ETF’sine karşılık olarak sadece altı kişinin yanıt verdiğini gösteriyor.

Başka bir kamuya açıklamaya göre, Wilshire Phoenix yöneticileri, NYSE Arca çalışanları ve Seward & Kissel hukuk firması üyeleri Eylül ayında daha önce SEC çalışanları ile bir araya geldi.

Yaklaşan son tarihler

SEC, Ekim ayının ortasında Bitwise Asset Management tarafından önerilen bir bitcoin ETF ‘sini onaylamak veya onaylamamak için son bir tarihle karşı karşıya.

Şirket, düzenleyiciyi bitcoin pazarının böyle bir ürünü destekleyecek kadar olgun olduğuna ikna etmek amacıyla SEC ile bir dizi rapor sunmuştur. Ancak düzenleyicilerin bu gerçeğe ikna edilip edilmediği henüz belli değil. SEC Başkanı Jay Clayton kısa süre önce, bitcoin piyasasının olgunlaşma yolunda ilerlerken, bir bitcoin ETF’si onaylanmadan önce hala “yapılacak işler” olduğunu söyledi.

Ekim ayının ortasındaki son teslim tarihi olan VanEck ve SolidX, ortak bitcoin ETF tekliflerini bu ayın başlarında çekti . VanEck Dijital Varlık Stratejileri Direktörü Gabor Gurbacs daha sonra, böyle bir ürünün getirilmesinin “öncelikli olmaya devam ettiğini” söyleyerek, şirketlerin ETF teklifini üçüncü kez sunup sunamayacağını belirtmese de (teklif uzun süre önce hükümetin kapatılması sırasında çekildi 2018’in başında).

Wilshire Phoenix‘in önerisi ile ilgili olarak SEC, bir karar vermek için 35 gün sonra yasal olarak zorunlu kılındı.

Yorumunuz