Bitcoin, En Son Fiyat Düşüşünden Sonra Bile 2019’ların En İyi Performans Gösteren Varlığı

Bitcoin
dijital para birimi hala 2017'nin rallisinin başlangıcındaki seviyesinden 10 kat fazla

Goldman Sachs’ın bugüne kadarki en iyi performans gösteren varlık sınıfı olduğunu düşündüğü ABD teknoloji hisse senetleri için yüzde 31’lik dönüşü geride bırakan 2019’da bitcoin fiyatları iki katından fazla arttı.

Büyük ebatlar, verim kaynaklı geleneksel finansal piyasalardaki büyük yatırımcıların ilgisini çekebilir.

Veri şirketi Messari’deki yöneticiler, şu anda 8,200 dolar civarında olan bitcoin fiyatlarının, yılın kalan aylarında yeni bir seviyeye yükselebileceğini ve Haziran ayında 12,902 $ seviyesinin üzerine çıkabileceğini belirtti.

Yatırımcılar, 2019’da bitcoin’den daha iyi performans gösteren bir varlık sınıfı belirlemeye zorlanacaklardı.

Altın? 31 Aralık’tan bu yana yüzde 17’ye kadar. Standard & Poor’s’un 500 Endeksinde 30 Eylül’e kadar yüzde 21 döndü. Tahviller? 10 yıllık ABD Hazine bonosu, tarihi düşüklere yakın, sadece yüzde 1,6 veriyor.

Ve bitcoin? Veri sağlayıcısı Messari’ye göre, yüzde 114’lük artışla kripto para birimi fiyatları üçüncü çeyreği 8.308 dolar civarında buldu. 2018’in son gününde satın alan yatırımcılar paralarını iki katına çıkardı, sonra bazıları.

Wall Street’te, bitcoin’in en önemli eleştirilerinden biri, on yıl önce (eski dünya standartlarına göre bir bebek) bir bilgisayar programcısı (ya da gerçekten kimsenin bilmediği) bir bilgisayar programcısı (ya da gerçekten kimse bilmiyor) tarafından icat edildi. Söyledikleri gibi, sadece bir sonraki alıcının ödemeye istekli olduğunu belirleyen geçici bir fiyatla, uydurma bir şey.

Ancak, küresel ekonominin yavaşlaması ve Avrupa ve Japonya’dan negatif getirilerle ticareti yapılan trilyonlarca dolarlık devlet tahvili ile bu yılki bitcoin fiyat artışları, daha önce bakamayan yeni bir yatırımcı dalgasını etkileyebilir.

Zaten olduklarına dair işaretler var. En erken şifreleme fonlarından biri olan Pantera Capital, geçtiğimiz günlerde kriptograf ve dijital para birimi öncüsü Nick Szabo’yu içeren mevcut yatırımcıları için San Francisco’da bir etkinlik düzenledi. Söylediği gibi, varlık sınıfına hiç dokunmamış bir dizi yatırımcı, davet isteyen firma ile temasa geçti, Pantera’nın ortağı Paul Brodsky, dedi.

Brodsky, “Etrafında çok fazla dram var, çok fazla enerji var, çok fazla baskı var” dedi. “Her türden önemli kurumsal yatırımcıların ilgisini çekiyoruz”

Kaybetme korkusu

Yılın fiyat kazanımları, kripto-para birimi odaklı yatırım şirketi KR1’deki yöneticilere göre, emeklilik fonları ve bağışlar gibi büyük kurumsal yatırımcıları, geri dönüş hedeflerini vurma konusunda zorlayabilir, böylece emekliler ve diğer yararlanıcıların yükümlülüklerini yerine getirebilirler.

Londra merkezli bir firmanın direktörü Keld van Schreven, “Bitcoin, insanlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğu, şu anda yeterince uzun zaman geçti” dedi.

“Evet, çılgınca sallanıyor, ancak bitcoin kullanan diğer insanları tanıyor olabilir ve kendilerine“ Hey, bu yıl oldukça başarılı oldular ”diyorlar. Kaybetmekten korkmak her zaman için aşağı. ”

Bu haftaki bir raporda, Wall Street firması Goldman Sachs’ın analistleri, bilgi-teknoloji stoklarını, yıllık% 31 getiri ile en iyi performans gösteren sektör olarak değerlendirerek, bono ve altın gibi diğer varlık sınıfları karşısında performans gösterdiğine dikkat çekti.

Raporda Bitcoin‘den bahsedilmedi, piyasanın bebeklik döneminde kaldığı hatırlatıldı; büyük Wall Street firmaları henüz dijital ölçekte önemli bir ölçekte işlem görmemektedir. Ancak, bugüne kadarki bitcoin fiyat artışları, en sıcak teknoloji hisse senetlerinin seviyesinin neredeyse dört katıdır.

Birçok yatırımcı ilk kez 2017 yılında bitcoin’i fark etti, çünkü fiyatlar 20 kattan fazla yükseldi ve bu yılın Aralık ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.089 $ ‘a ulaştı. Kötü bir 2018’den sonra, kripto pazarlarında New York merkezli bir veri sağlayıcısı olan Messari’ye göre, bitcoin artık bu oranın yüzde 59’unu oluşturuyor.

Ancak, şu anki fiyatta, dijital para birimi hala 2017’nin rallisinin başlangıcındaki seviyesinden 10 kat fazla.

Yaşamsal değerler,Bitcoin’in bazı iç ölçüleri, sağlıklı ve büyüyen bir pazar ortaya koyuyor.

Örneğin, bitcoin’in işlem gücü göstergesi olan sözde hash hızı , bu yıl saniyede yaklaşık 90 ekshasaya (bir eksantrik bir quintillion hashtır), yılın başlangıcında yaklaşık 40 ekshasaya yükselmiştir.

Bazı endüstri yöneticileri, bitcoin fiyatlarının yükselişe geçebileceğini düşünüyor. Katalizörler, Trump‘ın Çin’le olan ticaret savaşının artmasını içerebilir.

Wang, arkadaşları arasında gayrı resmi bir ankete girdiğini ve 2019 yıl sonu fiyatı için ortalama tahminin 13.262 $ olduğunu söyledi.

“Sayı tamamen olasılık aleminin içinde” dedi.

Elbette, düzenleyici kısma olasılığı gibi riskler de var. Wang “Belli ki daha düşük olabilir” dedi.

Yorumunuz