Çin Merkez Bankası, Dijital Para İddiasını Reddetti

PBoC, Dijital Para Birimini Kasım Ayında Başlatacağını İddiasını Reddetti
PBoC, Dijital Para Birimini Kasım Ayında Başlatacağını İddiasını Reddetti

Çin merkez bankası, ulusal dijital para birimini Kasım ayında başlatacağı yönünde son haberleri reddetti.

Forbes de dahil olmak üzere haber kaynakları Ağustos ayının sonlarında öneride bulundu, ancak Çin Halk Bankası (PBoC) Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in Global günlük dijital para projesine katıldığı söylenen kurumların detayları olduğu gibi Kasım tarihinin “yanlış spekülasyon” olduğunu söyledi.

Times , resmi bir ifadeye dayanarak rapor veriyor.

Haberlerde ayrıca, büyük bankaların ICBC, Çin Bankası ve Çin Tarım Bankası ile Alibaba, Tencent ve UnionPay’in dijital Yuan için satış yerleri olacağı öne sürülmüştü.

Merkez bankası bu öneriyi küçümserken, eski vali Zhou Xiaochuan Temmuz ayında yaptığı açıklamada , Hong Kong’un alacağı gibi bir seçeneğin “ticari kuruluşların” dijital para basmasını sağlamak olduğunu söyledi . Ayrıca, Facebook liderliğindeki Libra şifreleme projesinin açıklanmasının, hükümetin dijital para birimi üzerinden “iyi hazırlıklar yapması ve Çinlileri daha güçlü bir para birimi haline getirmesi” anlamına geldiğini belirtti.

Global Times raporunda, PBoC’nin halktan bilgi almak için resmi açıklamalara güvenmesini isteyen bir ilerleme bildirisi yayınlayacağını söyledi.

Kurum ayrıca, planlanan dijital para birimi ile bitcoin gibi kripto para birimleri arasında bir çizgi çizerek teknolojisini devlet tarafından finansal olarak desteklenmesi için merkezi bir “yasal dijital para birimi” olarak nitelendirdi.

PBoC, dijital para biriminin yuanın yerini alması planlanmadığını ve perakende sektöründe ve nakit gibi ödemelerde kullanılacağını belirtti.

Yorumunuz