ESCB Euro destekli bir Stabilcoin Yaratma Konseptini Anlatıyor

Avrupa Birliği Merkez Bankası
Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar kripto para birimleri ve dijital varlıkların farkındadır. Öyle ki, Avrupa Merkez Bankaları Sistemi oldukça kısa bir süre içinde kendi Euro destekli istikrarlı para kazanmasını yapabilir. Bu planlar resmi olarak onaylanmamasına rağmen, son zamanlarda yapılan bir iletişim planın en azından dikkate alındığını gösteriyor.

Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar kripto para birimleri ve dijital varlıkların farkında. Öyle ki, Avrupa Merkez Bankaları Sistemi oldukça kısa bir süre içinde kendi Euro destekli istikrarlı para kazanmasını yapabilir . Bu planlar resmi olarak onaylanmamasına rağmen, son zamanlarda yapılan bir iletişim planın en azından dikkate alındığını gösteriyor.

ECSB, Dijital Varlıklar ile İlgili Açıklama

Son yıllarda, Avrupa Merkez Bankası, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri konusunda nispeten sessiz kalmıştır. Bu, öncelikle Avrupa’daki gerçek düzenleme eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda bu tür pazarlar için, özellikle ABD ve Asya ile karşılaştırıldığında, nispeten önemsiz bir kıta. Bununla birlikte, Avrupa Merkez Bankaları Sistemi, bu endüstrilerin nasıl geliştiğini ve büyüdüğünü not etmiştir.

ESCB’nin amaçlarına uygun olduğu sürece, yeni teknolojileri denemek konusunda isteklidir. Bazı dijital varlıkların söz konusu olduğu yerlerde işler farklı olsa da, şu anda kripto para birimleri bu kategoriye girmiyor gibi görünüyor. Özellikle, istikrarlı paralar kavramı, dijital avrolar için artan bir talep olduğu için, bir akor yarattı. Bunun böyle bir varlığın fiili bir ihracı ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağı, tamamen farklı bir konudur.

Stabilcoin ‘ Bu Konuya Hazırlıklı Olun

İstikrarlı kripto paraların ESCB ve ECB için ne kadar anlamlı olacağını hakkında söylemesi gereken bir şey var. Bu varlıklar, özellikle mevcut geleneksel finansal çözümlerle karşılaştırıldığında, para politikası ve ödemelerin etkinliği açısından muazzam bir potansiyele sahiptir.

Böyle bir dijital varlığın yaygın olarak benimsenmesi, hem AB içinde hem de dünyanın geri kalanı için kullanılan bir para birimi olduğu için mutlaka bir sorun teşkil etmeyecektir.

Aynı zamanda, stabilcoin ‘in rezerv para birimine veya hatta bir dizi para birimine bağlı olması gerekir. Bu bağlamda, Avro’yu otomatik olarak güçlendirmeyecek, ancak potansiyel olarak daha fazla dalgalanmaya maruz bırakacaktır. ECB bu yönden dikkat çekicidir ve bir stabilcoinin sadece mevcut haliyle sınırlı kullanımı olduğunu iddia etmektedir. Bununla birlikte, sınır ötesi ödemelere yönelik bir çözüm daha sonra değil de bulunmalıdır. Euro destekli bir istikrarlı para gibi Dijital para birimleri bu konuda çok yardımcı olacaktır.

Stabilcoin Regülasyonu Bekliyor

EBC’nin iletişiminden uzak durması gereken bir şey, önümüzdeki birkaç yıl içinde stabilcoin endüstrisine ek düzenlemelerin nasıl gelebileceğidir. Bu düzenlemenin tam olarak neyi içereceği henüz kararlaştırılmadı. Bu sayısallaştırılmış para birimlerinin finansal istikrarı tehdit edebileceği ve küresel ödeme sistemini onarılamayacak kadar bozabileceği açıktır. Acele ödemeler için uygun bir zaman değil, özellikle de bunun gibi projeler söz konusu olduğunda.

Yorumunuz