Ethereum’un İstanbul Yükseltmesi Erken Geldi, Testnet Bölünmesine Neden Oldu

Ethereum’un İstanbul Yükseltmesi
Ethereum’un İstanbul Yükseltmesi

Ethereum test ağı Ropsten, sistem genelinde günceleme İstanbul’un etkinleşmesini takiben iki ayrı zincire girdi.

Ethereum Vakfı topluluk yöneticisi Hudson Jameson ; “Görünüşe göre Ropsten test ağını işleten iki farklı zincir var. Eski [Ropsten] zincirinde madenciler var ve yenilerini de madenciler var. ” dedi.

Ropsten Testi

“Testnetler bunun için var! Bunların hepsi bitene kadar Ropsten’in kararsız olacağını unutmayın. ”

İlk olarak 2 Ekim’de 6.485.846 blok yüksekliğinde faaliyete geçmesi beklenen İstanbul, planlanandan iki gün önce piyasaya sürüldü – 30 Eylül’de, kabaca 3: 40’da UTC.

Bunun nedeni Jameson’a göre alışılmadık derecede hızlı blok doğrulama zamanlarıydı.

Normalde, ethereum ve test ağı Ropsten gibi bir çalışma kanıtı blok zincirindeki madencilerin, tek bir zincirin düzgün bir şekilde devam etmesini sağlamak için yazılımlarını manuel olarak yükseltmeleri gerekir.

Hudson’a göre, Ropsten blok zincirindeki madencilerin çoğunluğu en son yazılıma geçmedi, çünkü sert çatalların zamanı birçok geliştiriciyi koruma altına aldı. Bu, test ağının, yükseltilmiş zincirdeki madencilikle modası geçmiş zincirdeki madencilik arasında bölünmesine neden oldu.

Geçtiğimiz Ekim ayında, benzer bir olay, ethereum’un daha önceki sistem çapında yapılan Konstantinopolis’in aktivasyonundan sonra gerçekleşti, bu da Ropsten ağında birkaç saat süren geçici bir zincir bölünmesiyle sonuçlandı.

Jameson, Pazartesi öğleden sonra yaptığı bir aramada, “İş kanıtı test ağıyla ilgili karmaşık kısım, madenciler arasında koordinasyon sağlamak” dedi. “Şu anda, Ropsten’i doğru İstanbul zincirine sokmak için bazı madenciler üretmeye çalışıyoruz.”

Jameson, şu ana kadar Ropsten ağıyla ilgili sorunların, İstanbul yükseltme kodundaki kusurların değil, zayıf madenci iletişiminin sonucu olarak göründüğünü ekledi.

Bu nedenle, bu geçici zincir bölünmesinin nihayetinde, İstanbul’un ethereum ana ağı üzerindeki aktivasyonunu nasıl etkileyeceği henüz belirlenmedi. Ethereum core geliştiricileri 4 Ekim Cuma günü İstanbul’un testnet etkinliğini görüşmek üzere bir çağrı yapacaklar.

Yorumunuz