Facebook Kripto Para Libra ‘nın Dağılım Raporunu Açıkladı

Facebook Libra
Facebook, Terazi şifrelemesinin temelini oluşturacak bir sepet dolusu küresel para biriminin dağılımını açıkladı.

Facebook, Libra şifrelemesinin temelini oluşturacak bir sepet dolusu küresel para biriminin dağılımını açıkladı.

Alman gazetesi Der Spiegel, sepetin yüzde 50’sinin ABD dolarında olacağı biliniyor olsa da Cuma günkü bir raporda , kalan kısmın euro, yen, İngiliz sterlini ve Singapur dolarından oluşacağını bildirdi Sırasıyla yüzde 18, yüzde 14, yüzde 11 ve yüzde 7.

Sepet, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin yasal teklifi olan Çin yuanını içermeyecek. Reuters’den bir raporda , Çin Yuanı’nın hariç tutulması, iki ülke arasındaki gergin ticaret ilişkisine ilişkin endişeler göz önüne alındığında ABD’nin Liberia planına yardımcı olabileceğini belirtti.

Alman gazetesi, Facebook’un, Alman milletvekili ve Avrupa Parlamentosu’nun eski üyesi Fabio De Masi’ye yazdığı mektupta Libra dağılım yüzdesini açıkladığını söyledi.

Gazete, onun Libra ‘nın demokrasi, özgürlük ve finansal istikrar için bir tehdit olduğuna inanan “solcu” bir siyasetçi olarak nitelendiriyor. Der Spiegel’e göre Libra’nın mevduat sigortası tarafından desteklenmeyeceğinden ve kurumsal sponsorlarının kullanımından elde edilen bilgileri kullanabileceğinden endişe duyuyor.

Global ödemeleri kolaylaştırmak için bir para sepetine tutturmak için tasarlanmış ve Facebook tarafından Visa, Uber ve PayPal dahil olmak üzere üyelerin katıldığı bir konsorsiyum tarafından yönetilen istikrarlı bir kripto para birimi Libra , Facebook’un planını açıklamasından bu yana Libra tartışmaların merkezinde yer almaktadır

Avrupa Merkez Bankası’nın bir yönetim kurulu üyesi, son bir rapora LİBRA ’nin yol açtığı tehdidi de uyardı. Olası ekonomik egemenlik kaybı ve para politikası üzerindeki kontrol kaygılarının yanı sıra risklere de değinildi.

Çin, para birimini doğrudan bir tehdit olarak görüyor ve Çin Halk Bankası (PBoC) tarafından önerilen yapı gerçek bir ödemeden daha üstün bir ödeme sistemi önermesine rağmen, LİBRA’nın getirdiği zorluğu gidermek için kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştiriyor

Yorumunuz