Litecoin Nedir ? Yaratıcısı Charlie Lee Kimdir?

Litecoin nedir
Litecoin nedir

Charles Lee, en iyi Litecoin’in yaratıcısı olarak bilinen bir bilgisayar bilimcisidir. Litecoin Vakfı’nın genel müdürü olarak görev yapıyor.

Yeni çağın yatırım aracı olarak görülen kripto para birimlerine her geçen bir yenisi dahil oluyor. Popülerleşen kripto para dünyasında Bitcoin’in rakiplerinden biri olan Litecoin son bir aydaki artışı ile pek çok kişinin radarına girdi.

Peki Litecoin nedir? Litecoin nasıl alınır? İşte Litecoin hakkında bilmeniz gereken her şey.

LİTECOİN BUGÜN NE KADAR?

Eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından 7 Ekim 2011’de açık bir kaynak kodlu istemci aracılığıyla GitHub üzerinden piyasaya sürüldü. Litecoin ağı 13 Ekim 2011’de hayata geçti. Litecoin blok zinciri yeni bir blok oluşturma süresini azaltarak (2,5 dakika), coin sayısını ve farklı karma algoritmaları (SHA-2 yerine scrypt) artırarak, nispeten değiştirilmiş grafiksel kullanıcı arayüzü ile Bitcoin Core istemcinin bir çatalı olarak ortaya çıktı.

Litecoin, Bitcoin’in açık kaynak kodlu yazılımından ve çalışma prensibinden esinlenerek geliştirilmiştir. Ancak Litecoin’in Bitcoin’den en büyük farkı mining algoritmasının, kişisel bilgisayarlarla bile sürekli olarak madencilik yapabilme olanağı sağlamasıdır.

Yorumunuz