Venezuelalı Maduro, Konut Projelerinin Finansmanında Petro Kullanımını Zorluyor

Venezuelalı Maduro, Konut Projelerinin Finansmanında Petro Kullanımını Zorluyor
Venezuelalı Maduro, Konut Projelerinin Finansmanında Petro Kullanımını Zorluyor

Venezuela cumhurbaşkanı, petro adlı kripto para biriminin devam eden bir sosyal konut girişiminin finanse edilmesinde kullanılması gerektiğini emretti.

Hükümetin Perşembe günü yayınlanan internet sitesinde yer alan bir habere göre , Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, selefi Hugo Chaves tarafından 2011’de kurulan Büyük Konut Misyonu Venezuela altında yeni evler inşa etmek için petrol destekli petro jetonunun kullanılması gerektiğini söyledi.

Haber, Venezüella’nın Habitat ve İskan Bakanı Ildemaro Villarroel tarafından açıklandı.

Villarroel, petro kullanmanın özel yatırımcıların borsa aracılığıyla sosyal konut inşaatını finanse etmelerine izin vereceğini söyledi. Küba devlet haber ajansına göre , bakanın yapım aşamasında 4.740 olan dört bin konutun petro ödemeler kapsamında yapılması planlanıyor

Cryptocurrency girişiminin şefi Joselit Ramírez, petro’nun ekonomik yaptırımlara karşı mücadelede cumhurbaşkanının “mükemmel bir fikir” olduğunu söyledi.

Hareket, Maduro’nun tartışmalı kriptosunu ulusun ekonomisine atma girişimi olarak görülüyor.

Ayrıca diğer ulusları petroyu petrol piyasalarında ve küresel ticarette ABD dolarına alternatif olarak kabul etmeleri konusunda ikna etmeye çalıştı. Açıkçası uluslararası yaptırımları aşmanın bir yolu olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump , geçen ay – kısa bir süre sonra petro’ya yaptırımlar uyguladı .

Yorumunuz