Beta Katsayısı

Beta Katsayısı  ß

Bir hissenin beta katsayısı hisse senedinin pazar riskinin bir ölçüsüdür. Hisse senedinin Beta katsayısı, hisse senedinin endekse karşı duyarlılığını(volatility) göstermektedir.
ß=1 ise hisse senedinin hareketi endeksle aynı (ortalama risk)
ß<1 ise hisse senedinin hareketi endeksten daha yavaş (az riskli, düşük volatilite)
ß>1 ise hisse senedinin hareketi endeksten daha hızlı (daha riskli, yüksek volatilite)

Eğer bir hisse senedinin betası 1 ise, endeksin %10 arttığı bir dönemde o hisse senedi %10 değer kazanması, endeksin %10 düştüğü bir dönemde ise o hisse senedi %10 düşmesi beklenir. Diğer taraftan, eğer bir hisse senedinin betası 0.2 ise endeksin %10 yükseldiği bir dönemde o hissenin %2 yükselmesi, endeksin %10 düştüğü bir dönemde ise, o hissenin %2 düşmesi beklenir. Aynı şekilde bir hisse senedinin betası 1.7 ise, endeksin %10 arttığı bir dönemde o hissenin %17 değer kazanması, endeksin %10 düştüğü bir dönemde o hisse senedinin %17 düşmesi beklenir.

Yorum Yapın
« Sözlük Sayfası

Yazar :Ersoy Toptaş

Ekonomist / Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde ve bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz konular hakkında size bilgi verebilir. Ersoy Toptaş ; Dünyaca ünlü Ekonomi Siteleri investing.com ve tradingview' de yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.