Gösterge Faiz

Gösterge Faiz – Gösterge Tahvil Faizi Nedir ?

Hazine müsteşarlığı tarafından ihraç edilen, vadesine 2 yıl kalmış ve 3 ayda bir kupon(faiz) ödemeli olan alım ve satım işlemi en çok yapılan Devlet Tahvilinin ikincil piyasadaki faizine verilen addır. Piyasalarda, vadesi belirtilmedikçe gösterge faiz şeklindeki ifadeden 2 yıllık tahvil faizi anlaşılmaktadır. Faiz oranı ile ilgili birçok işlemde gösterge faizi olarak sıklıkla kullanılır. Medyada veya finans piyasalarında konuşulan faizler arttı – faizler azaldı gibi söylemler bu tahvil faizi üzerinden yapılmaktadır.

Tahvil Nedir ?

Bir yıldan uzun vadeli  borçlanma senetlerine tahvil denir.

Bono Nedir ?

Tahvil ve Bono aynı işlevi görmektedir. Borçlanma senedidir. Bono ile Tahvil arasındaki fark bonolar 1 yıldan kısa vadeli borçlanma senetleridir.

Yorum Yapın
« Sözlük Sayfası

Yazar :Ersoy Toptaş

Ekonomist / Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde ve bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz konular hakkında size bilgi verebilir. Ersoy Toptaş ; Dünyaca ünlü Ekonomi Siteleri investing.com ve tradingview' de yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.