Açığa Satış

  Hisse Senedi üzerinde uygulanan ve sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eden bir işlem türüdür.

  Satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

  Açığa satış işlemleri , sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eder.

  Açığa satış işlemi hem borsada hem de forex piyasasında yapılan bir işlemdir. Satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de bir nevi açığa satıştır.

  Açığa satış işlemi gerçekleştirebilmek için emrin baştan açığa satış emri olarak girilmesi gerekir.

  Gerçekleşen açığa satış işlemleri günlük bültende pay bazında, her fiyat seviyesinde miktar ve sözleşme adedi belirtilerek ilan edilir.

  Borsada açığa satış işlemi; birikimlerini hisse senedi piyasasında değerlendiren çoğu yatırımcımızın kullandığı başlıca yöntemler arasındadır. Bunun en büyük sebebi açığa satış işlemleri sayesinde değeri düşen menkul kıymetlerden kazanç elde edilmesidir.

  Bu doğrultuda bilinmesi gerekenler vardır. Örneğin açığa satışın hangi zaman aralığında kullanılacağını belirlemek, iyi bir borsa bilgisi gerektirir. Bunun sebebi fiyatların eğilim yönünün istikrarsız bir şekilde dalgalı olarak hareket etmesidir.

  Dalganın yönünü belirleyebilirseniz, açığa satış özelliğini kullanarak düşüşlerden beklediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.

  Biliyorsunuz ki, değer kaybedecek hisseler çoğunlukla tercih edilmeyen hisselerdir. Çünkü bu hisselerin alımı bir kar getirmemesi ile birlikte aksine zarar getirir.

  Elinizde bu hisselerden varsa ve düşme eğilimine girdiyse ya zaman kaybetmeden satarsınız ya da uzun vadede tutmaya devam edersiniz.

  Fakat açığa satış işlemleri sayesinde değeri düşecek olan hisse senetlerinden de kar edersiniz.