Adana Çimento

  Adana Çimento BIST’de A Grubu için ADANA, B Grubu için ADBGR, C Grubu için ADNAC, kodları ile işlem görmektedir.

  1950’li yıllarda gelişmekte ve kalkınmakta olan Türkiye’de büyük çaplı imar çalışmaları başladı. Bu çalışmalarda kullanılacak çimentoyu karşılamak üzere yapılan bir dizi araştırma sonucu, Çukurova’nın gelişim ve tüketim potansiyeli de göz önüne alınarak, Adana’da 150.000 ton/yıl kapasiteli bir çimento fabrikasının kurulması kararı alındı.

  1953’te Türkiye Emlak Bankası, Akbank ve Türkiye İş Bankası öncülüğüyle kuruluş çalışmaları başlatılan Çukurova Çimento Sanayii T.A.Ş., 7 Ekim 1954’te resmen kurularak 1957’de üretime geçti, aynı yıl çimento satışına başladı.

  İlk çimento ihracatı Kıbrıs’a 2.775 ton olarak gerçekleşti.Adana Çimento bugün Akdeniz bölgesine ve Kıbrıs’a yayılmış tesisleriyle yıllık 2 milyon ton gri, 300.000 ton beyaz klinker, 5,15 milyon ton gri, 350.000 ton beyaz çimento kapasitesine sahiptir.

  MERKEZ TESİS

  Adana Çimento merkezinde gri ve beyaz çimento üretimi gerçekleştirilmektedir. Gri ve beyaz klinker kapasitesinin tamamı merkezde konumlandırılmış olup, Adana’da ayrıca 3.5 milyon ton yıllık çimento kapasitesi bulunmaktadır.