Brexit

  Brexit bitti
  Brexit bitti

  Brexit nedir? Brexit ne demek? Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması, kısaca Brexit olarak tanımlanıyor. İngiltere, 23 Haziran 2016’da yapılan referandumla AB’den ayrılma kararı almıştı.

  AB ile İngiltere arasında Haziran 2017’de başlayan müzakerelerde taraflar, geçen yılın sonunda İngiltere’nin AB bütçesine taahhütlerinden kaynaklanan yüklü bir “ayrılık ücreti”nin ödenmesi ile vatandaş haklarının da aralarında yer aldığı bir dizi konuda ön anlaşmaya varmıştı.

  Taraflar, AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile İngiltere’ye bağlı Kuzey İrlanda arasında fiziki sınır getirmeyecek bir çözüm üzerinde ise kesin anlaşmaya varamamıştı.

  Müzakerelerin sonunda bir anlaşmaya varılsa da varılmasa da İngiltere 29 Mart 2019’da AB’den resmen ayrılacak. İngiltere’yi 2020 yılının aralık ayı sonuna kadar AB kurallarına tabi kılacak bir “geçiş süreci” öngörülüyor.

  Bu konudaki ilk referandum 1975’te yapıldı, seçmenlerin %67’si üyeliğin devam etmesi yönünde oy kullandı. 2016’da bir kez daha referanduma gidildi ve seçmenlerin %52’si Avrupa Birliği’nden çıkılması yönünde oy verdi. Brexit referandumundan sonra Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron istifa etti.

  AB’NİN GELECEĞİ SORGULANDI

  2016 özellikle Brexit tartışmaları nedeniyle Avrupa Birliği (AB) açısından gergin geçti. Dönemim İngiltere Başbakanı David Cameron, şubat ayında yapılan AB Liderler Zirvesi’nde, AB’de kalmak için gerekli anlaşmaya vardığını, referandumda bu yönde kampanya yapacağını söyledi.

  Ancak 23 Haziran’daki referandumda halk, AB’den çıkılması yönünde oy verdi. Birliğin en güçlü ülkesi Almanya, aşırı sağcıların zaferi anlamına gelen Brexit kararını, “derin bir yara” olarak değerlendirdi. İlk kez bir üye, Birlikten çıkma kararı alırken, AB’nin geleceği de sorgulanmaya başlandı.