FinTech

  FinTech denildiğinde birçok kişinin aklına sadece finansal teknolojiler gelse de, aslında bu kelimenin altında çok daha fazlası yatmaktadır. FinTech kelimesi finansal hizmetler sektörünü daha erişilebilir ve kolay hale getirecek ve alt üst edecek yenilikçi iş modelleri ile teknolojiyi birleştiren şirketleri anlatmaktadır.

  FinTech şirketlerinin bu yaklaşımı günümüzde özellikle müşterilere çekici teklifler sunmayı isteyenler tarafından ilgi görmekte ve ciddi bir yatırım alanı oluşturmaktadır.

  FinTech Ekosisteminin Dört Ana Başlığı ve İlgili Paydaşları FinTech ekosistemini 4 ana başlık ve bunlara bağlı paydaşlar ile ifade etmek mümkündür.

  Paydaşların başlıklar ile ilişkisi aşağıdaki grafikte belirtilmiştir.

  FinTech Ekosisteminin Dört Ana Başlığı ve İlgili Paydaşları FinTech ekosistemi
  FinTech Ekosisteminin Dört Ana Başlığı ve İlgili Paydaşları FinTech ekosistemi

  Dünyada ve Türkiye’de FinTech Sektörü

  Dünyada FinTech sektörü yatırım, işgücü ve kurumların sayısı anlamında büyümekte olsa da, henüz tam olarak olgunlaşmamıştır. Bu olgunlaşma sürecinde FinTech şirketleri, geleneksel finansal hizmetler sektörüne girmeye başlamış ve sundukları ürün ve hizmetler belirli bir pazar payına ulaşmıştır.

  Ek olarak FinTech’ler girişim sermayedarlarından ve kurumsal yatırımcılardan önemli yatırımlar almaya başlamış, bu durum da bankalar, sigorta şirketleri ve varlık yönetimi şirketleri için alışmış oldukları dünyanın değişmesi riskini ortaya çıkarmıştır.