Göreceli Güç Endeksi

  RSI teknik bir momentum indikatörüdür ve son zamanlarda edinilen kazanç ve kayıpların büyüklüğünü karşılaştırmak için kullanılır. Bu da bahsi geçen ürünün fazla satıldığını veya fazla alındığını gösterecektir.

  RSI (Relative Strength Index) Göreceli Güç Endeksi’dir. Welles Wilder tarafından 1978 yılında geliştirilmiştir.

  Günümüzde piyasa katılımcılarının en sık kullandığı teknik göstergedir. Bir momentum çizgisinin belirlenmesindeki en temel sorun, belirli bir zaman dilimindeki bazı değerlerde görülen keskin artış yada düşüşlerdir.

  Bu keskin artış yada düşüşler momentum çizgisinin ani değişimine neden olabilir. RSI bu değişimleri en aza indirecek düzleştirme işlemini gerçekleştirir.

  RSI Nasıl Hesaplanır

  RSI= 100 – (100/(1+RS)) RS= AUn / ADn ; AUn = önceki n gün içindeki mevcut fiyat değerinden daha yüksek kapanış fiyatlarının ortalamasıdır. ADn = önceki n gün içindeki mevcut fiyattan daha aşağı kapanış fiyatlarının ortalamasıdır.

  RSI indikatörü 0 ila 100 arasında değer alır. Gösterge çizgisinin aşırı alım-satım bölgelerine yaklaşması işlem sinyali olarak kabul edilir.Satış işlemine başlamak için uygun seviye 75, alış gerçekleştirmek içinse 25’tir.

  75 seviyesi aşırı alım sınırı 25 seviyesi ise aşırı satım sınırı olarak kabul edilir. RSI osilatörünün 9 ve 14 günlük kullanımı oldukça yaygındır.

  RSI fiyat değişimine bağlı oldugundan indikatör yalnızca her kapanış fiyatından sonra net işlem sinyali verebilir.

  Fiyatlar yeni zirve yapıyorken, RSI yeni zirve yapmıyorsa ve işlem hacmi giderek azalıyorsa bu durum trendin döneceğine bir işarettir. Düşüş eğiliminde ise aynı varsayımlar aksi yönde uygulanmaktadır.