Gremse Altın

    Cumhuriyet Altını’nın iki buçuk katıdır. 10 çeyrek altına ya da 5 yarım altına eşittir, 22 ayardır. İki buçukluk olarak da anılır. Gremse altın, genel olarak yatırım amaçlı alımlarda kullanıldığı için pek bilinmeyen altın türleri arasında yer almaktadır. Bir diğer ismi iki buçukluk altın olan gremse, boyna da takılmaktadır. 

    Gremse altın, 10 adet çeyrek altına eş değerdir. Kulplu ağırlığı 18.15 gram olan gremsenin has miktarı ise 16.05 gramdır. Gremse altının ön yüzünde, Atatürk’ün portresi ve etrafında yıldızlar sıralanmış ve defne yapraklı çiçeklerden oluşturulmuş çelenk şeklinde motifle süslenmiş bir görüntüsü vardır. Arka yüzünde ise; Türkçe motifli yazı ile Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ibaresi yer alır. Bu motifli yazının altında, altının basıldığı tarih yazılıdır.

    Kulpsuz olarak piyasaya çıkan altına daha sonra kullanım amacına göre kulp takılır. Gremse Altın kuyumcular, sarraflar, döviz büroları, bankalar gibi çeşitli kuruluşlarda nakite çevrilebilir. 22 ayar altın 0.916 saflığında has altından oluşur.