Hamit Altın

  Osmanlı Sultanı İkinci Abdülhamit için basılan Osmanlı parasıdır. Orjinalleri antika değerine sahiptir. Yaklaşık olarak 7.2 gram ağırlığındadır ve 22 ayardır ancak piyasada 2.5 ve 5’lik olarak bulunur. 2.5’luk Hamit Altın 18 gramdır ve 35 mm çapındadır. 5’lik Hamit Altın ise 36 gram ağırlığında olup 45 mm çapındadır.

  Hamit Altının Özellikleri

  1876 yılında Abdülhamit tarafından bastırılan altınlardır ve halk arasında “Hamit” altın olarak bilinir. Reşat altına nazaran orijinal basımlarını piyasada bulmak çok daha zordur.

  Ön görünüş olarak Reşat altınla aynıdır fakat tuğralar ve basım tarihleri farklıdır. Her tuğra Padişahın kendi tuğrasıdır. Arka yüzü ise Reşat altını ile aynıdır. Kulpsuz olarak üretilmesine rağmen sonradan kullanım amacına yönelik olarak kulp eklenmiştir.

  Reşat altını ile aynı ağırlığa sahip olmasına rağmen tarihsel değeri göz önünde bulundurulduğundan biraz daha pahalıdır.

  Yani sadece altın değeri olarak değil aynı zamanda tarihsel bir değer de bu altınlar üzerinde vardır. Cumhuriyet ve tam altına göre de daha pahalıdır. Hamit altını Reşat altın ile gramaj olarak aynıdır ve gene üç tip olarak basılmıştır. Yukarıda da belirtildiği gibi Abdülhamit tarafından bastırılmış olanlarını bulmak artık çok zordur.