Hisse Senedi Esas Değeri

  Değer yatırımcıları indirimli olduğu düşüncesi ile hareket ederler. İndirimli hisselerden kar etmeyi bekleyen yatırımcılar hisselerin değer düşüklüğü olduğu dönemi yada zamanını beklemektedirler.

  Şirketin hisse senedi fiyatı, şirketin değeri veya değerlemesi aynı kaldığında bile değişebilir. değer yatırımcıları da hisse senetlerinin bu dönemlerini beklerler. Bu şekilde normalden daha ucuza aldıkları iyi hisse senetlerinden kazançlı sonuçlar elde ederler.

  Hisse senetleri, fiyat dalgalanmalarına yol açan daha yüksek veya düşük talep gördüğü dönemlerden geçebilir. Bu dönemlerde fiyatı düşük olan hisse, gerçek değerine ulaşıp yükseldiğinde iyi bir kazanç sunmaktadır.

  Değer yatırımı, bu hisse senetlerinin bulunması için iyi bir araştırma yapma ve piyasadaki değerlere göre bir İskonto ile alma işlemidir.

  Yatırımcılar, bir hissenin değerlemesini veya içsel değerini bulmak için çeşitli yöntemler kullanırlar.

  İçsel değer, şirketin finansal değerini incelemek; gelir, kazanç nakit akışı ve kar ile birlikte şirketin markası, iş modeli, hedef pazarı ve rekabet avantajı gibi temel faktörlerin incelendiği finansal analizleri kullanmanın bir kombinasyonudur.

  Bir şirketin hissesine değer vermek için kullanılan ölçütler şunlardır.