İhlas Haber Ajansı

  Haber ajanslığı ile iştigal etmekte olup yurt içinde ve yurt dışında görüntülü, yazılı ve fotoğraflı haber üretmekte, bu haberleri uydu aracılığıyla ve diğer yollarla pazarlamaktadır.

  1993 yılında faaliyete geçen İhlas Haber Ajansı (İHA), görüntülü, yazılı ve fotoğraflı haberleri uydu ve internet üzerinden abonelerine ulaştırmaktadır.

  İHA, yurt içinde ve dışındaki 145 noktada, kadrolu ve telifli 1.050 yi aşkın çalışanı ile 460 kamerası ve 320 dijital fotoğraf makinesiyle, görüntülü, yazılı ve fotoğraflı haber üretmektedir. Yerelden servis edilen haberlerden başka genel merkezine ulaşan ve işlenen haberlerden, günde ortalama 300 görüntü, 1.000 haber metni ve 3.000 fotoğraf, İhlas Haber Ajansı abonesi olan radyo, televizyon, gazete, web sitesi ve kurumlara uydu ve internet üzerinden servis yapılmaktadır. Dünya çapında ajans faaliyetlerinde bulunan İHA, haberlere hızlı ulaşma, canlı yayın yapabilme, farklı ülkelerde teknik altyapı imkânları bulundurabilme yeteneklerine sahiptir. İHA, operasyonel güç, hız ve aktivasyon açısından değerlendirildiğinde bölgesinin en güçlü ajansıdır.

  Çoğu Türkiye dışında olmak üzere kendisine ait 32 uplink noktası olan İHA, bu sayede olayların kaynağına çok hızlı ulaşarak canlı yayın yapabilmekte, bunları uydu üzerinden tüm dünyaya servis edebilmektedir.

  Hizmet çeşitliliğini teknolojik altyapısının güçlenmesine paralel olarak artıran İHA, 11 Eylül olayları sonrasında değişen dünya konjonktürü sebebiyle, faaliyet alanını İran, Irak, Afganistan, Pakistan, Rusya, Yunanistan, Kosova, İsrail, Filistin ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde yoğunlaştırmıştır. Geçtiğimiz yıllar içinde faaliyet alanını genişleten stüdyo ve uplink cihazları ile donatan İHA, bölgesinde daha etkin haber ve yayın hizmeti verebilmek için taşınabilir görüntü aktarım cihazlarının kullanımına ağırlık vermektedir. Haber aktarımında çok hızlı hareket edebilen İHA, yurt içi haber akışındaki rakipsizliğinin yanında, özellikle bölge ülkelerine ait haberlerde önemli bir haber kaynağı olmaktadır.

  Irak’taki savaşta İHA, savaşın sürdüğü bütün bölgelerde, çok sayıda uydu uplink sistemi ve haber ekipleriyle büyük bir yayıncılık başarısı sergilemiştir. Savaş sonrası çatışmalar ve yeni siyasi oluşumlar ortamında çalışmasını genişleten İHA, İran, Irak, Afganistan, Pakistan, Rusya, Yunanistan, Kosova, İsrail, Filistin, Ukrayna ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde yayıncılık hizmeti vermeye başlamış ve o günden bugüne bu çalışmayı başarılı bir şekilde sürdürmüştür.