İngiltere Merkez Bankası

  İngiltere Bankası, Birleşik Krallık’ın merkez bankasıdır. 27 Temmuz 1694 tarihinde kurulmuş olup dünyanın sekizinci en eski bankası ve İsveç Ulusal Bankası’nın ardından ikinci en eski merkez bankasıdır. Merkezi Londra Şehri’nde yer almaktadır.

  İngiltere Merkez Bankası, adının aksine tüm Birleşik Krallık’a ait bir merkez bankasıdır. Banka, 1694 yılında İngiliz Hükümetinin bankası olarak kurulmuştur ve hala Birleşik Krallık hükümerinin bankası olarak görev yapmaktadır.

  İngiltere Merkez Bankası, (Bank of England), 1694 yılında İngiltere’nin Fransa’yla giriştiği savaşın finansmanı için tahvil ihraç etmek ve mevduat toplamak üzere özel ticari banka statüsünde kuruldu. 1844’te ilk kez para basma yetkisi verilen banka 1944’te devletleştirildi.

  1997 yılında ise para politikalarını ve faizleri belirleme yetkisi hükümetten alınarak İngiltere Merkez Bankası’na devredildi ve banka ilk kez bağımsız bir statüye kavuştu.

  İngiltere Merkez Bankası’nın temel işlevi ülkenin para politikasını belirlemek, enflasyonu kontrol altında tutarak fiyat istikrarını sağlamak, para basmak ve piyasalara likidite sağlamaktır.

  Bir diğer adı Old Lady olan İngiltere Merkez Bankası Threadneedle Caddesi’nde bulunmaktadır. Devlet tarafından idare edilmektedir. Kraliçe tarafından atanan Direktörler Heyeti tarafından denetlenir.

  Görevleri nelerdir?

  • GBP stabilitesini sağlamak
  • Parasal dalgalanmayı azaltmak
  • Finansal stabiliteyi korumak

  İngiltere Merkez Bankası tarafından alınan kararlar en çok GBP ile alakalı kurları ve UK100 borsasını etkilemektedir.