Leed Sertifikası

  Leed Sertifikası Amerikan Yeşil Binalar Konseyi yani USGBC tertemiz doğa ile uyumlu mimari yapılar oluşturmak amacıyla tasarladığı bu projesiyle tüm alanların tabiat varlıkları korunarak imar edilmesi amacını taşımaktadır.

  Günümüzde bütün kentsel dönüşüm projelerinde esas alınan bu sertifikasyon programıyla yemyeşil alanlar oluşturmak ve ayrıca enerji, alt yapı, su tesisleri yönünden tamamen tasarruflu ve verimliliği sürdürülebilen kalkınmış alanlar meydana getirmek amaçlanmaktadır.

  Bu bakımdan söz konusu proje sadece Amerika Birleşik Devletleri sınırlarında kalmayarak tüm dünyanın ortaklaşa benimsediği bir sertifikasyon programı özelliğini taşımaktadır.

  Bu özelliği yönünden dikkate alınarak değerlendirildiği zaman söz konusu sertifikasyon programının leed sertifikası nedir şekliyle bilinmesi gerekmektedir.

  LEED sertifikası ABD Yeşil Binalar Konseyi tarafından oluşturulan bütün mimari ve imar faaliyetlerinde doğayla uyumlu, tertemiz ve yemyeşil alanlar meydana getirmeyi amaç edinen sertifikasyondur.

  Leed Sertifikası
  LEED Yeşil Bina Sertfikası’nı anlatabilmek için öncelikle “LEED” kelime anlamını açıklamamız yararlı olacaktır. İngilizce açılımı olarak “Leadership in Energy and Environmental Design” olarak geçen LEED Sertifikası kendi dilimizde ise “Enerji ve Çevre Dostu Tasarımlarda İlerleme” olarak adlandırılmaktadır.

  Bunun için imar çalışması sürdürülen yapılar yeşillendirme çalışmaları yönünden derecelendirilerek belirli kriterlere tabi tutulmaktadır. Bu yönleri açısından değerlendirildiği zaman gerçekten de tümüyle bütün dünyada ortaklaşa gerçekleştirilen proje olarak karşımızdaki yerini koruduğunu rahatlıkla ifade etmemiz mümkün olabilmektedir.

  leed sertifikası kriterleri de bulunmaktadır. Bu kriterler belirli derecelendirme biçimi olarak karşımıza çıkar. Böylelikle her birisinin kendine ait birtakım özellikleri bulunmaktadır.

  a) sürdürülebilir arazi kriteri : Bu kriterde kentsel dönüşüm, şehir planlaması ve imar faaliyetlerinin tamamında ABD konseyinin organize ettiği sertifikasyon programına sadık kalınarak çalışmaların devamlılığı amaçlanmaktadır.

  b) gümüş altın ve platin kriteri : Bu kriterde ise yeşil binaların oluşturulması için gerekli adımlar ele alınmaktadır. Su verimliliğinin tam olması, inşaat faaliyetlerinin verimli olması başlıca kriterlerdir.