PASHA Bank

  PASHA Yatırım Bankası A.Ş.,25 Aralık 1987’de Yatırım Bank A.Ş. unvanıyla İstanbul’da kurulmuştur. PASHA Bank, kurumsal ve yatırım bankacılığı olmak üzere iki ana alanda faaliyetlerini sürdürmektedir.

  2015 yılına kadar farklı sermaye gruplarının yönetiminde hizmet veren bankanın Aralık 2015 tarihi itibariyle yüzde 99,92 oranında sermaye payı, Bakü merkezli bölgesel finans kuruluşu PASHA Bank OJSC’ye geçmiştir.

  Mayıs 2018 itibariyle, Bankanın ortaklık yapısı yüzde 51 PASHA Bank OJSC, yüzde 49 PASHA Holding LLC olarak değişmiştir. Mart 2015 tarihinden günümüze kadar İstanbul’da bulunan genel müdürlük merkezinde faaliyetlerini yürüten PASHA Bank’ın şubesi bulunmamaktadır.

  Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan arasındaki ticaretin gelişimine katkı sağlamak, bölgede yatırım yapan işletmelere kaynak ve rehberlik sağlamak üzere, yatırım bankacılığı ve kurumsal bankacılık ürünleriyle müşterilerine hizmet vermektedir.

  Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan üçgeninde, “Bölgede akla gelen ilk banka” olma hedefiyle beş yıl önce yola çıkan PASHA Bank, kuruluşunun 5. yılını kutluyor. Türkiye’nin önde gelen yatırım bankalarından PASHA Bank, geride bıraktığı beş yıl içerisindekiistikrarlı büyümesi ile dikkat çekiyor. 2019 yılı itibarıyla 25,7 Milyon TL net kar elde eden PASHA Bank, aktiflerini bir önceki yıla göre yüzde 28 oranında artırarak 1,7 Milyar TL’ye çıkardı.

  Net krediler ve kiralama alacaklarını da %24,4 oranında büyütmeyi başaran banka, 1.045 Milyon TL büyüklüğe ulaştı